Pochody, kiermasze, festyny. Majówka w PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:00
1-majowy ceremoniał zaprojektowany był z ogromnym rozmachem. Oprócz pochodów tego dnia odbywały się także kiermasze, na których można było nabyć deficytowe na co dzień towary.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DenisProduction.com

Posłuchaj
gawęda prl pap 1200.jpg
Gawęda - zespół pieśni, tańca i hartu ducha

Uczestnicy pochodów kostiumem, rekwizytami i gestykulacją wskazywali wykonywany przez siebie zawód. Hutnicy maszerowali w maskach ochronnych, górnicy nosili kaski i zarzucone na ramię świdry, strażacy defilowali z wężami gaśniczymi, a lekarze w kitlach i ze stetoskopami. Stałym elementem pochodu były "scenki rodzajowe" rozgrywające się na specjalnych platformach, w których przedstawiano wyidealizowane obrazki z życia socjalistycznego świata pracy. W kolumnach chłopskich nie brakowało także nowoczesnego sprzętu rolniczego, symbolizującego przemiany życia na wsi.

PKF 11/45 Niech żyje Pierwszy Maja / Video90xx

Czy pochody odbywały się w każdym mieście, kto musiał w nich uczestniczyć, jakie miały znaczenie propagandowe w PRL? O tym porozmawiamy w najbliższej audycji.

***

Na audycję z cyklu "Klucz Kulturowy" w sobotę (01.05) od godz. 15.05 zaprasza Justyna Majchrzak.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski PRL
Czytaj także

Dewizy. "Bilet do świata luksusu"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:50
- W sklepach dewizowych, w których za zakupy płaciło się walutą obcą, można było kupić dobra luksusowe i namiastkę Zachodu w szarej rzeczywistości PRL-u - opowiada Adrian Sobieszczański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane. Jedyne "wolne" miasto w PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:30
Do tego miasta się wyrusza, nie jedzie, w tym mieście się spożywa, a nie je. - W PRL-u Zakopane było jedynym miejscem w Polsce, w którym życie toczyło się wg innych zasad niż w reszcie kraju - mówi historyk prof. Jerzy Kochanowski.
rozwiń zwiń