Konrad Łęcki. Jak zrobić film historyczny z ułamkowym budżetem?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:40
- Pamiętam, gdy jako dziecko biegiem wracałem w środy ze szkoły, żeby zdążyć choć na połowę "Janosika". W drzwiach mama przejmowała mój tornister, a ja siadałem przed telewizorem i przenosiłem się w zupełnie inną rzeczywistość - wspomina reżyser Konrad Łęcki.
Audio
  • Konrad Łęcki o kinie historycznym, "Wyklętym" i współpracy z Marcinem Kwaśnym (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Konrad Łęcki w studiu Czwórki
Konrad Łęcki w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Konrad Łęcki Robiąc filmy historyczne należy trzymać się pewnych faktów, które miały miejsce, ale to wcale nie znaczy, że ten rodzaj kina nie ma nic wspólnego z kreacją

Gość Czwórki przyznaje, że to właśnie ten serial oraz "Robin Hood" w dużej mierze ukształtowały jego wrażliwość. - Fascynowało mnie kreowanie rzeczywistości wokół siebie. często chodziłem na spacery z psem do lasu, wymyślałem scenariusze, wyobrażałem sobie sceny, które mógłbym nakręcić z rycerzami, których widziałem w innym filmie. Kończyło się to różnie, zazwyczaj gubiłem drogę, ale było to przyjemne - opowiada reżyser.

Swój debiut fabularny Konrad Łęcki oparł na historii Żołnierzy Wyklętych. - Udało mi się zebrać wokół siebie ludzi, którzy byli tak samo zdeterminowani jak ja. Wszystkim nam zależało, żeby "Wyklęty", przy ułamkowym budżecie, jakim dysponowaliśmy, nie wyglądał tanio. Nie chcieliśmy, żeby widz polski po raz kolejny, po polskim filmie historycznym wyszedł z kina rozczarowany - mówi twórca i opowiada o tym, jak kręci się sceny batalistyczne bez dubli, dlaczego w sztuce warto iść pod prąd i czy "Wyklęty" otworzył mu drzwi do nowych projektów. 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzą: Ula Kaczyńska i Katarzyna Cygler

Gość: Konrad Łęcki (reżyser filmowy)

Data emisji: 6.08.2017

Godzina emisji: 12:15

kul/kd

Czytaj także

Nieprzespane noce Janusza Dąbkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 15:00
- Miłość do kina była w moim życiu od zawsze, na studiach pojawiła się dokumentalistyka. Dziś balansuję na granicy różnych artystycznych światów - opowiada animator, fotograf i producent Janusz Dąbkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trevor Graham: jedzeniem opowiadam o historii świata

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:10
- Majonez może być pełnoprawnym bohaterem filmu, a hummus przyczynić się do wojny - przekonuje reżyser Trevor Graham, jeden z gości tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk.
rozwiń zwiń