"Marzec 68" na dużym ekranie i debiut książkowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 16:00
W audycji porozmawiamy o filmie "Marzec 68", a także o książce "Dzieci" Jacka Paśnika.
Kadr z filmu Marzec 68
Kadr z filmu "Marzec' 68"Foto: Mat. pras./TVP

W niedzielne popołudnie gościem audycji będzie Ignacy Liss, student Akademii Teatralnej w Warszawie. Obecnie można go oglądać w filmie "Marzec 68" w reżyserii Krzysztofa Langa. Kanwę fabuły stanowią wydarzenia z Marca 1968 roku i wystąpienia studentów protestujących przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni. Studenci także stanęli w obronie zdjętych z afisza "Dziadów", w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym.

Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira "Romeo i Julia", w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. W "Artystycznym wybiegu" porozmawiamy o filmie, dowiemy się czy miłość bohaterów przetrwa i czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los. Na ekranie pojawili się także: Vanessa Aleksander, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski i Anna Radwan.

W Czwórce także opowiemy o debiucie książkowym. "Nowy, intrygujący głos literatury polskiej młodego pokolenia" - tak mówi się o debiutanckiej książce "Dzieci" Jacka Paśnika. Ten pochodzący z Łodzi autor wpisów internetowych, artykułów i bloga "Dzieci Neo" studiował architekturę, jednak od zawsze uwielbiał pisać. Ta pasja przerodziła się w nową publikację, która opowiada o dzieciństwie, o dorastaniu, o próbach refleksji nad przeszłością i o świecie, w którym przyszło dorastać dzisiejszym dwudziesto- i trzydziestolatkom. Powieść "Dzieci" ukaże się 13 kwietnia.

Zobacz także:

***

Na audycję "Artystyczny wybieg" zapraszamy w niedzielę (27.03) po godzinie 15.05. Program poprowadzi Katarzyna Cygler. 


aw/mat.pras


Czytaj także

40 lat w jednym spektaklu. Polsko-słowacka opowieść o dorastaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:40
W Levicach - gdzieś w centrum Europy - trzej chłopcy: Jan, Gabriel i Peter, spotykają się na zawodach pływackich, by walczyć o względy pięknej Márii. Jest 1 września 1938 roku. Żadne z nich nie przypuszcza, że ten dzień zmieni ich życie na kolejne 30 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2021 w teatrze. "Twórcy performują rzeczywistość bez pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:40
- W 2021 roku teatr wziął głęboki oddech twórczy, w przerwach, na które pozwalała pandemia. Wtedy jego produktywność wzrastała i na polskich scenach dużo się działo  - ocenia krytyk Dominik Gac. 
rozwiń zwiń