Mateusz Gawroński z Fundacji Politechniki Łódzkiej zaprosił studentów trzech największych łódzkich uczelni do przystąpienia do konkursu na stworzenie oryginalnej charakteryzacji wizualnej projektu "5G dla Łodzi". Pierwszy etap, na najlepszy logotyp, trwa do 8 listopada, a 23 listopada nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.
- 5G to nie jest tylko sama technologia, jest to także projekt zakrojony pod kątem infrastrukturalnym. Nadajników będzie bardzo dużo, często będą oddalone od siebie o 200 metrów, w zależności od tego w jakiej częstotliwości będą działać. Jest to pokrycie całej przestrzeni naszego miasta siecią nadajników, które mają przesyłać duże ilości danych, co obecnie przy sieci 4G jest niemożliwe - mówił organizator konkursu Mateusz Gawroński.
Sieć 5G może być prawdziwą rewolucją w bezprzewodowym przesyle danych. Będzie wielokrotnie szybsze od obecnej technologii LTE, co pozwoli na wykorzystanie jej do zupełnie nowych celów; powstania wyżej wspomnianego inteligentnego miasta tzw. smart city, czy autonomicznych pojazdów nie potrzebujących kierowców. Może pomóc także w całościowym sterowaniu kampusem: optymalizowaniu oświetlenia ulic, obsłudze wjazdów czy dostępie do pomieszczeń.
Pierwsze nadajniki sieci 5G mogą pojawić się na kampusie Politechniki Łódzkiej już w 2020 roku.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Mateusz Gawroński (Fundacja Politechniki Łódzkiej)
Data emisji: 8.11.2018
Godzina emisji: 6.15
gs/kd