Okładka książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?
Autor książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?" zaprosił do rozmowy mieszkańców i działaczy, by zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wszystko, jak mówił, zaczęło się od aktywistów. – To im zawdzięczamy to, że dziś w ogóle rozmawiamy o problemie. Oni go zauważyli i postanowili się przeciwko niemu zbuntować. Najpierw powstał Krakowski Alarm Smogowy, dziś w całej Polsce działa ich kilkadziesiąt – mówił Jakub Chełmiński.
Z czasem pojawiało się też więcej badań świadczących o szkodliwości smogu i to dzięki nim wiemy, na jak duży obszar naszego zdrowia wpływa smogowy dym. – Jest szkodliwy nie tylko dla płuc. Smog przedostaje się do naszej krwi, wpływa na rozwój płodów, wywołuje alergie – komentował i dodawał, że to problem, który możemy rozwiązać, ale, potrzebna jest do tego zmiana myślenia.
Wiele krajów poradziło sobie z problemem smogu, bo rozwiązanie jest stosunkowo łatwe. Wierzę, że zanieczyszczenie pochodzące z niskiej emisji da się usunąć jeszcze za naszego życia Jakub Chełmiński
Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? Ile trzeba wydać na "czyste powietrze"? Co truje bardziej: diesel czy benzyna? M.in. o tym w audycji.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Jakub Chełmiński (autor książki "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?")
Data emisji: 17.10.2019
Godzina emisji: 16.09
ac/kul