Domowy budżet. Jak wydawać i nie zbankrutować?
Z jednej strony bombardowani jesteśmy informacjami zachęcającymi do płatności bezgotówkowych, z drugiej - jak wynika z danych NBP, w marcu z bankomatów i banków Polacy wypłacili ponad 26 mld złotych, a w kwietniu kolejne 20 mld. Zaś, jak wynika z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019", zaledwie 20 proc. naszych rodaków wybiera płatności gotówką, ponad 60 proc. woli kartę.
22:52 2020_06_15-15-09-19_Czat_Czwórki.mp3 Czy czeka nas początek końca płatności gotówkowych? Eksperci prognozują (Czat Czwórki)
ZOBACZ TAKŻE W co inwestować pieniądze? >>>
- Prawdą jest, że od momentu rozpoczęcia pandemii użytkowanie gotówki mocno wzrosło. Początkowo ludzie zaczęli wyciągać pieniądze z bankomatów - tłumaczył ekonomista Marek Zuber. Jak mówił, choć zewsząd słyszeliśmy informacje, że "lepiej płacić kartą, bo jest to bezpieczniejsze", z drugiej strony - wygenerowało się potężne podziemie, czyli "szara strefa" w branżach, które miały być zamknięte. I tu możliwa jest wyłącznie płatność gotówkowa. - Były też pogłoski, że banki będą zamykać lokaty, co potęgowało lęk Polaków. Kolejnym elementem jest bardzo mocny spadek stóp procentowych, co paradoksalnie nie jest jeszcze kluczowe - mówił Marek Zuber.
Skutecznie oszczędzanie. "Postaw sobie realne cele"
PRZECZYTAJ TEŻ: Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze? >>>
Zaś jak tłumaczył ekspert finansowy Przemysław Barblich, dziś obserwuje się powrót pieniędzy do banków. - Sami, plotkami i brakiem wiedzy, wykreowaliśmy sobie problem - mówił ekspert. - Szukamy dziś także innych źródeł zysku, innych rozwiązań, jeśli mamy nadwyżki gotówki. Dlatego też obserwujemy m.in. ruch na rynku nieruchomości.
ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus a rynek nieruchomości. Co się zmieniło? >>>
Jak tłumaczył, powodem może być też... zwykła psychologia. - Po prostu w czasie kryzysu fizycznie papierowy pieniądz w ręku daje poczucie bezpieczeństwa i siły - mówił ekspert. Ale jak podkreślał, Polacy polubili płatności zbliżeniowe. - Trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, kto poza szarą strefą oczekuje dziś posługiwania się gotówką. Trudno znaleźć takie miejsca: nawet kupując bilet w autobusie wyciągniemy prędzej kartę niż kilka złotych. To nieuchronna zmiana. Uczymy się tego, i coraz chętniej z takich funkcji korzystamy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Marek Zuber (ekonomista, analityk rynków finansowych), Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich)
Data emisji: 15.06.2020
Godz. emisji: 15.07
kd/pj