Zgodnie z rozporządzeniem przedstawicieli chińskiego ministerstwa sportu, w piłkarskiej reprezentacji tego kraju nie ma miejsca na tatuaże. Piłkarze, którzy już je posiadają, mają je usunąć lub zakrywać. Z kolei trenerzy nie mogą powoływać nowych wytatuowanych zawodników do kadry. Podjęta przez sportowych działaczy decyzja wynika z próby ograniczenia mody, którą chińskie władze uważają za wulgarną. Wpisują się w nią między innymi tatuaże, ale zakaz ich posiadania nie jest jedynym wprowadzonym ograniczeniem.
Zakazany styl zachodni
- To pokłosie tak naprawdę polityki, która ma na celu okiełznać młodzież i narzucić jej męskie, patriotyczne wartości - mówi Marcin Janik, redaktor portalu poinformowani.pl. - Warto wspomnieć także o innych decyzjach, które zapadły w Chinach. W mediach na przykład wprowadzono zakaz pokazywania mężczyzn, którzy noszą się zgodnie z mniej męskim trendem. Nie można także prezentować modeli, czy osób, które ubierają się wyzywająco, nonszalancko i w zachodnim stylu.
Jak mówi rozmówca Marty Zinkiewicz, również ostatnio została przyjęta tak zwana ideologia Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, która zostanie wdrożona w szkołach i na uczelniach wyższych. - Ma ona na celu ugruntowanie marksistowskich przekonań, wdrażanie konserwatywnych wartości oraz wprowadza szereg ograniczeń. Jednym z nich jest właśnie zakaz posiadania tatuaży w chińskiej reprezentacji - tłumaczy Marcin Janik. - Chińscy piłkarze mają nie tylko godnie reprezentować kraj podczas rozgrywek, ale stanowić również wzór do naśladowania dla obywateli Chin.
Zobacz także:
Chiny mistrzem świata?
Reprezentacja Chin jest oczkiem w głowie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Według gościa Czwórki Xi Jinping ma śmiały plan, który zakłada, że do 2050 roku Chińczycy zdobędą mistrzostwo świata. - Na razie nic na to nie wskazuje. W tym momencie nawet trudno wyobrazić sobie, że w najbliższych latach może być to najlepsza drużyna azjatycka, Korea Południowa czy Japonia są bowiem na dużo wyższym poziomie - tłumaczy Marcin Janik.
To nie pierwszy raz, kiedy chińskie władze próbują ingerować w kwestię posiadania tatuaży przez reprezentantów swojego kraju. Takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości. - Przykładem może być Puchar Azji w 2018 roku. Wtedy wytatuowanym piłkarzom nakazano zakryć tatuaże specjalnymi bandażami - opowiada redaktor portalu poinformowani.pl. - Obecnie zdjęcia drużyny, na których widać tatuaże, są retuszowane za pomocą programów komputerowych.
Na tym jednak nie koniec. W ramach wychowania w duchu patriotycznym zawodnicy będą musieli dodatkowo uczestniczyć w zajęciach z edukacji ideologicznej i politycznej.
02:51 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - tatuaże Chiny 12.01.2022.mp3 Marcin Janik, redaktor portalu poinformowani.pl, opowiada o ograniczeniach wprowadzonych w reprezentacji Chin (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 06.15
aw