Animowany obraz "Gdzie jest Anne Frank?" opisywany jest jako pacyfistyczny manifest i apel o solidarność z prześladowanymi. Ta porywająca wizualnie animacja została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim - pokolenia.
Przy pracy nad animacją Arie Folman sięgnął po "Pamiętnik Anne Frank", jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywając się przez dwa lata w Amsterdamie, pisała notatki do swej niewidzialnej przyjaciółki Kitty. - Świat usłyszał o Anne Frank właśnie za sprawą jej dziennika. Mówi się, że powstała na jego bazie książka jest najbardziej poczytnym na świecie dziełem na temat Holokaustu - mówi Marta Zinkiewicz.
W animacji "Gdzie jest Anne Frank?" reżyser "wpuszcza" niewidzialną przyjaciółkę Anny - Kitty - na ekran. - Arie Folman to twórca wyjątkowy, znany wielbicielom animacji choćby z filmów "Walc z Baszirem". W obu tych produkcjach reżyser podejmuje temat wojny - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka festiwalu ANIMOCJE. - Historia Anne Frank to bardzo poruszająca opowieść również teraz, w obliczu wojny na Ukrainie. Film nabiera innego kontekstu, staje się bardziej aktualny. Jest to bardzo dobry obraz, a nazwisko reżysera jest gwarancją samą w sobie - podkreśla.
Jak zauważa Marta Zinkiewicz, film porusza również problemy współczesnego świata. Porównuje sytuację np. dzieci z Syrii, które w tym momencie znalazły się w podobnej sytuacji, jak te podczas II wojny światowej.
03:15 czwórka pierwsze słyszę 11.04.2022.mp3 O filmie "Gdzie jest Anne Frank?" opowiada Weronika Płaczek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
U Folmana widzimy Anne Frank oczami Kitty. To bardzo charakterystyczny zabieg dla animacji, która potrafi łączyć wiele światów, wiele rzeczywistości.
- Ten obraz jest piękny plastycznie. Głównie jest zrobiony w technice rysunkowej, komputerowej 2D, ale tła są nakręcone albo sfotografowane, takie rzeczywiste - opowiada Weronika Płaczek. - Formalnie to też jest ciekawa historia. Tam jest kilka takich wyjątkowych zabiegów. - Trudno opowiadać o filmie animowanym słowami, bo obraz przecież mówi więcej niż tysiąc słów. "Gdzie jest Anne Frank?" to historia, która poruszy dzieci, młodzież, ale też dorosłych widzów, naszych rodziców i naszych dziadków. Bardzo uniwersalna - dodaje.
źr. Gdzie jest Anne Frank (2021), reż. Ari Folman, zwiastun PL, w kinach od 22 kwietnia/GutekFilm
"Gdzie jest Anne Frank?" to niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. W polskiej wersji dubbingu na ekranie słyszymy Maję Ostaszewską i Macieja Stuhra. Pokazów tego obrazu możemy szukać w najbliższych dniach w kinach w całej Polsce.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbył się pod patronatem Czwórki.
***
Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"
Prowadzący: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 8.43
pj