"Polskie Radio - wrzesień 1939" - komiks o wojennej historii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 11:15
Przedwojenna Warszawa, która staje się celem ataku ze strony nazistowskich Niemiec - takie jest tło komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który przedstawia losy bohaterów ratujących od zniszczenia bezcenne taśmy z czasów kampanii wrześniowej.
Komiks historyczny Polskie Radio wrzesień 1939 to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej.
Komiks historyczny "Polskie Radio wrzesień 1939" to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W miniony piątek (30 września) odbyła się premiera komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który jest dziełem czteroosobowego zespołu, w skład którego wchodzą Roman Kucharski, Jan Madejski, Sławomir Czuba i Maciej Czaplicki. 

- Polskie Radio nadawało w zasadzie przez pierwsze 20 dni kampanii wrześniowej '39 roku - przypominają twórcy wydawnictwa. - Nagrania były retransmitowane i puszczane właściwie w całej Polsce. To dzięki Polskiemu Radiu Europejczycy wiedzieli, że nadal walczy Warszawa, Hel i inne miejsca - dodają. To nie był łatwy czas, też dla radiowców. Część pracowników została ewakuowana do Lublina, a część pozostała w stolicy i wraz z rodzinami zamieszkała w budynku rozgłośni, skąd nadawany był program. Na antenie pojawiały się m.in. zagrzewające do walki przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Były one rejestrowane na specjalnych płytach, które zostały potajemnie wyniesione z Polskiego Radia przez jego pracowników.

"Polskie Radio - wrzesień 1939" to wspólne wydawnictwo publicznego nadawcy i Instytutu Pamięci Narodowej. 

Posłuchaj
01:04 czwórka pierwsze słyszę 03.10.2022 komiks.mp3 Poznaj komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Wszystkie twarze, postacie odzwierciedlają tamtą historię i powagę sytuacji - opowiada Maciej Czaplicki, współautor komiksu i rysownik. 

Twórcy komiksu do pracy dostali płyty wyniesione w 1939 roku z Polskiego Radia. Na ich podstawie ułożyli homologię wydarzeń. - Na podstawie tego scenariusza, który został opracowany przy pomocy Archiwum Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej, dobieraliśmy określoną ilość zdjęć, też mimikę twarzy. To wszystko trzeba było przedstawić - zdradza rysownik. - To nie jest komiks przedstawiający dzień po dniu 1939 rok, bo nie da się na 48 stronach tego zrobić. Mogliśmy przedstawić ogólny całokształt walczącej Polski. Dzięki płytom mieliśmy możliwość odtworzenia nagrań, ale te płyty dawały nam też możliwość wejścia w tę historię. Bardzo istotną kwestią jest, aby w komiksie nie tylko odtworzyć dźwięk, ale i wizję. To trudna sztuka, bo dawnej Warszawy już nie ma. Wielką trudnością było pokazanie, w jaki sposób Polacy walczyli o ojczyznę, o niepodległość - dodaje. 

Komentarz do komiksu, który podaje najwięcej ustalonych dotychczas szczegółów na temat działań dziennikarzy Polskiego Radia, wykonał Stefan Kruczkowski z Archiwum Polskiego Radia. - Komentarz jest również źródłem o historii samego Polskiego Radia naniesionej na historię Polski - wyjaśnia. - Większość tych przemówień, prezydenta Starzyńskiego, ale też innych osób, następnego dnia publikowana była w prasie warszawskiej. W gazetach ukazywał się tekst ułożony, zredagowany, w pewnym stopniu zmieniony. Sami mówcy na antenie Polskiego Radia improwizowali, w związku z tym autentycznym dokumentem jest tylko to, co oni powiedzieli w radiu - dodaje. 


Posłuchaj
05:05 czwórka zaklinacze czasu 1.10.2022.mp3 O komiksie "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiadają jego twórcy (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

Polskie Radio wciąż poszukuje płyt z nagraniami z 1939 roku w ramach akcji Gdzie jest Czarny Neseser? >>>

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

ProwadziKamil Jasieński

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 8.39

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 15.49

pj/kor

Czytaj także

83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 07:04
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Czwórce nie zabraknie tematów z tym związanych. Również na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich m.in. rozmów z ekspertami ­i historykami. Ponadto transmisje z obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Premiera wyjątkowego komiksu historycznego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:00
W piątek 30 września w siedzibie publicznego nadawcy odbyła się premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio wrzesień 1939", który przedstawia rolę i działalność Polskiego Radia podczas bohaterskiej obrony Warszawy. O dramatycznych wydarzeniach oraz heroizmie pracowników rozgłośni Polskiego Radia opowiada historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń