W Czwórce w audycji "Pierwsze słyszę" po godz. 7.00 powiedzieliśmy m.in., jak 1 września wyglądają media społecznościowe w różnych częściach świata oraz jak w atrakcyjnej formie pokazywać w sieci ważne daty i rocznice.
W Czwórkowym programie nie zabrakło także przeglądu seriali tematycznie związanych z II wojną światową. W "Stacji kultura" po godz. 10.00 opowiedziała o nich Kaja Klimek. W audycji "Dajesz radę" (godz. 14.00-15.00) przybliżyliśmy historię pieniędzy w czasie wojny. Konflikty XX wieku rujnowały budżety państw walczących po obu stronach frontu. Przed wybuchem II wojny światowej polska złotówka cieszyła się szacunkiem i była dobrą, w pełni wymienialną walutą. Niestety, wraz z niekorzystnym przebiegiem kampanii wrześniowej wartość polskiej waluty pikowała.
We wrześniu 1939 roku zapasy złota Banku Polskiego miały wartość 463 mln złotych. Władze polskie robiły wszystko, by nie dostało się ono w ręce żadnego z dwóch agresorów. Wywiezienie z ogarniętego wojennym chaosem kraju ładunku ważącego prawie 80 ton wydawało się niemożliwością. A jednak się udało… O finansowym chaosie oraz ekonomii na froncie opowie Mateusz Kulik.
Czytaj też: Wrzesień’39 - serwis specjalny
W Jedynce w czwartek (1 września) od godz. 3.00 w audycji "Tak to bywało" – można było posłuchać archiwalnych materiałów poświęconych wrześniowi 1939 roku. W programie m.in. rozmowy z uczestnikami walk na Westerplatte, wspomnienia obrońców Poczty Gdańskiej oraz radiowe komunikaty z pierwszego dnia II wojny światowej.
Jednym z gości porannej audycji "Sygnały dnia" będzie poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który przybliży słuchaczom m.in. kwestię strat wojennych, jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej. Od godz. 9.00 prowadząca "Cztery pory roku" Agnieszka Kunikowska rozmawiała z Elżbietą Przyłuską z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dziełach sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej.
W audycji "Eureka" o godz. 19.30 Krzysztof Michalski zaprosi na rozmowę z prof. Rafałem Habielskim o zdradzonej przez sojuszników we wrześniu 1939 roku Drugiej Rzeczpospolitej oraz z dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbietą Berus-Tomaszewską o poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia z września 1939 roku i – związanej z tym – akcji narodowego poszukiwania tego zbioru, która odbywa się pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser”.
Czytaj też: Wrzesień’39 - serwis specjalny
Redaktorzy Iza Żukowska i Dariusz Kwiatkowski zaproszą na specjalną audycję "Echa tamtych dni", która poświęcona będzie dramatycznej historii wysiedleń dokonywanych przez Niemców i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. Podczas wieczornego wydania "Kulturalnej Jedynki" – Magazyn Bardzo Filmowy (godz. 23.00) o wybranych filmach XXI wieku o tematyce wojennej m.in. "Bękarty wojny", "Azyl" czy "Obława". Od godz. 23.40 Anna Stempniak w "Kulturalnej Jedynce" przybliży sylwetkę Hanki Ordonówny – polskiej piosenkarki i aktorki, niosącej pomoc w czasie II wojny światowej osieroconym polskim dzieciom. Przez cały dzień radiowa Jedynka emitować będzie relacje i transmisje z oficjalnych uroczystości w audycjach publicystycznych.
>>>SERWIS SPECJALNY #BEZPRZEDAWNIENIA <<<
W Dwójce 1 września w audycji "Poranek Dwójki" (godz. 9.50) w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera usłyszeliśmy wiersz Jana Twardowskiego pt. "Spieszmy się", który jest elegijnym utworem poruszającym tematykę przemijania. W "Podróżniku muzycznym" (godz. 10.00) zabrzmiał "Stabat Mater" Romana Padlewskiego, utwór skomponowany tuż przed wybuchem wojny, w ciągu kilku dni czerwca 1939 roku. Kompozycję wykonał zespoł Camerata Silesia. Także można było jej posłuchać w tej audycji o godz. 11.10 fragmenty Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego w wykonaniu: Zdzisława Donata, Jadwigi Rappé, Jerzego Knetiga, Janusza Niziołka z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej, pod dyr. Tadeusza Strugały.
Natomiast Joanna Grotkowska w "Letniej promenadzie" o godz. 19.00 zaprosi do wysłuchania m.in. Uwertury tragicznej Andrzeja Panufnika oraz Koncertu na skrzypce i orkiestrę Romana Palestera w wykonaniu Krzysztofa Bąkowskiego – skrzypce, Orkiestry Filharmonii Narodowej, pod dyr. Jacka Kaspszyka oraz Henryka Mikołaja Góreckiego III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę, w wykonaniu Joanny Kozłowskiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Gabriela Chmury.
Na spotkanie z dr hab. Grzegorzem Berendtem – dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprosi Paweł Siwek w audycji "Rozmowy na lato" (godz. 21.30).
Czytaj także: Polacy na frontach II wojny światowej
Temat rocznicy wybuchu II wojny światowej poruszany będzie 1 września także w Trójce – przez cały dzień, w audycjach "Pora na Trójkę" (g. 6 – 8.45), "Trójka przed południem" (g. 9- 12), "Trójka do trzeciej" (g. 12-15) oraz "Zapraszamy do Trójki" (g. 15-19), pojawią się relacje reportera Trójki, Jakuba Witkowskiego prosto z Wielunia - miasta zbombardowanego nad ranem 1 września 1939 roku.
W "Zapraszamy do Trójki" nie zabraknie historycznych wspomnień oraz relacji z obchodów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Gośćmi Piotra Gontarczyka w "Klubie Trójki" (g. 21-22) będą prof. Mirosław Kłusek z Instytutu Strat Wojennych oraz poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którzy poruszą temat reparacji wojennych. O godz. 22.15 Trójka wyemituje okolicznościowy reportaż Martyny Wojtkowskiej zatytułowany "Moje przeżycia wojenne".
1 września w Polskim Radiu 24 o godz. 4.00 rozpoczęło się dwugodzinne pasmo specjalne. Zaprezentowane zostały materiały archiwalne związane z wybuchem wojny. Poza tym transmisja z obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej z Wielunia i Westerplatte z udziałem prezydenta RP i premiera RP. W ciągu dnia Polskie Radio 24 wyemituje także premierowo rozmowy z powstańcami warszawskimi poświęcone wybuchowi II wojny światowej, które przeprowadził red. Adrian Klarenbach. Przez cały dzień dominować będą rozmowy z historykami, m.in. prof. Markiem Kornatem, Maciejem Rosalakiem, prof. Janem Żarynem i prof. Tomaszem Panfilem. Tematyka historyczna będzie obecna także w serwisach i magazynach informacyjnych.
Zobacz: Gdzie jest czarny neseser?
W dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej o godz. 11.00 w Polskim Radiu Chopin wyemitowana została specjalna audycja poświęcona Władysławowi Szpilmanowi. Zabrzmiały m.in. Mała uwertura, Concertino – na fortepian i orkiestrę Szpilmana, Scherzo z Kwintetu fortepianowego g-moll Juliusza Zarębskiego oraz Polonez As-dur op.53 i Nokturn cis-moll op. posth. Fryderyka Chopina. Usłyszeć będzie można utwory Fryderyka Chopina, Jana Paderewskiego oraz Witolda Małcużyńskiego. W audycji "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" (godz. 9.00) Monika Mandau opowiedziała więcej o twórczości wybitnego pianisty, kompozytora i polityka - Jana Paderewskiego. W programie zabrzmiały m.in. Fantazja polska op. 19 Paderewskiego w wykonaniu Huberta Rutkowskiego, Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyr. Michała Klauzy oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 Chopina w wykonaniu Jana Lisieckiego, NDR Elbphilharmonie Orchester, pod dyr. Krzysztofa Urbańskiego. W godz. 17.00-18.00, bohaterem audycji Róży Światczyńskiej "Chopin osobisty" będzie Witold Małcużyński. W programie m.in. Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod kierownictwem Waltera Susskinda.
W Polskim Radiu Kierowców uroczystości rocznicowe 1 września pojawią się w serwisach informacyjnych. Dziennikarze tej anteny będą przez cały dzień informować o zmianach w organizacji ruchu drogowego w całej Polsce, które pojawią się w związku z zaplanowanymi uroczystościami.
Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami i publicystami. Redakcja Polska przygotowała audycję dokumentalną z wykorzystaniem nagrań archiwalnych Polskiego Radia dla Zagranicy – "Kampania wrześniowa 1939 roku oczami uczestników walk". W programie do wysłuchania będą także rozmowy z historykami z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat agresji niemieckiej na Polskę i jej konsekwencji dla Europy i świata. Z kolei Redakcja Niemiecka zaprosi do wysłuchania rozmowy z prof. Waldemarem Czachurem - autorem książki "Nigdy więcej wojny !".
Mat.promocyjne/aw