Dioramy - dzięki nim figurki superbohaterów nabierają życia

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 15:15
Wielu z nas w dzieciństwie zbierało figurki tzw. action figures. Niektórym pasja towarzyszy także w dorosłym życiu, swoje ulubione postaci lubią oni odpowiednio wyeksponować. Do tego właśnie służą dioramy.
Włodek Volo Ohirko
Włodek Volo Ohirko Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Diorama - to słowo można zastąpić polską "makietą". - Jednak słysząc "makieta", bardziej kojarzymy ją z modelarstwem, inscenizacjami bitew - mówi Włodek Volo Ohirko, twórca dioram. - Diorama spełnia to samo zadanie, jednak wydaje mi się właściwsza pod figurki kolekcjonerskie, jakimi są superbohaterowie. Jest to więc otoczenie do gotowych figurek.  

Wykonywane przez Włodka dioramy, mimo że wyglądają na ciężkie i duże konstrukcje, są lekkie i łatwe w transporcie. Można je z łatwością złożyć i spakować do torby. Dzięki umiejętnościom autora powstają scenerie znane z historii o superbobhaterach i fantastyczne krainy, które stanowią niezwykłe tło do ekspozycji i zabawy figurkami.

- Głównym budulcem konstrukcji jest styrodur. To taki styropian w twardszej wersji. Styrodur docinam do odpowiedniego rozmiaru nożem tapicerskim, a następnie fakturuję za pomocą kamyczka, metalowych kulek lub szczotki. Dzięki temu powierzchnia jest bardziej szorstka i podrapana - opowiada gość audycji. - W 90 procentach moje dioramy wyposażam tym, co mam pod ręką, a nadają się do tego najróżniejsze rzeczy, np. słomki imitujące rury.  

Konstrukcja to jednak nie wszystko, żeby nadać jej realności, trzeba ją także pomalować. Nadawanie odpowiednich kolorów i ich tonowanie jest procesem dość pracochłonnym i wymaga cierpliwości. - Jak ma być mur, to staram się, żeby wyglądał jak prawdziwy. Do tego używam farby, głównie akrylowej, którą nakładam warstwowo - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Stosuję wiele technik, żeby uzyskać jak najlepszy efekt, wykorzystując do tego wiele różnorodnych narzędzi. 


Władek przyznaje, że wiele inspiracji czerpie z internetu, jednak znajduje i opracowuje swoje własne techniki. W zależności od stopnia trudności, wykonanie dioramy zajmuje od dwóch dni do kilku tygodni. Sporo czasu zajmuje suszenie konstrukcji przed położeniem kolejnej warstwy farby lub dodaniem elementu dekoracyjnego.  

Żeby robić dioramy, trzeba mieć czas i miejsce, ale także odbiorców - a tych nie brakuje. - Zdania są wśród kolekcjonerów podzielone, jednak ja uważam, że figurki powinny być wyciągane z pudełek i eksponowane - mówi gość Czwórki. - Ja, dzięki swoim dioramom, daję im tę możliwość. Dzięki nim superbohaterowie nabierają życia.


Posłuchaj
18:05 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Włodek Volo Ohirko 19.10.2022.mp3 O dioramach opowiada ich twórca Włodek Volo Ohirko (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Włodek Volo Ohirko 

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kor

Czytaj także

Jesteś fanem Kajka i Kokosza? Może ta praca jest dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:54
Powstają gry umieszczone w uniwersum "Kajka i Kokosza", a firma odpowiedzialna za te projekty szuka fanów serii do pomocy przy ich tworzeniu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska demoscena wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:25
Za inicjatywą stoi Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny. To dzięki jego staraniom Polska demoscena stała się oficjalnie częścią kultury polskiej i została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. 
rozwiń zwiń