Świeże owoce i warzywa na dłużej. Polacy wiedzą, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 11:30
Jedna z polskich firm opracowała technologię przedłużania świeżości warzywom i owocom. Korzystają z niej już m.in. Argentyna i Pakistan. - Chodzi nam o to, by marnować mniej żywności - mówił jej współtwórca Krzysztof Czaplicki.
Nowa technologia pozwala na przedłużenie świeżości owoców i warzyw, ale także ziół
Nowa technologia pozwala na przedłużenie świeżości owoców i warzyw, ale także ziółFoto: Shutterstock/MNStudio

- W zasadzie w polskich supermarketach nie ma jabłek czy gruszek, które nie byłyby pokryte substancją czynną przedłużającą świeżość - tłumaczył Krzysztof Czaplicki. Jak wyliczał, w praktyce jabłka, zbierane jesienią jemy w następnym roku w czerwcu. - Owoce i warzywa to produkty, które marnuje się w największym stopniu - zaznaczał gość Czwórki. 

Co roku na świecie wyrzuca się 1,3 mld ton żywności. Z badań wynika, że 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się to robićDlatego firma polskich przedsiębiorców opracowała technologię, pomagającą w przedłużaniu świeżości owoców i warzyw, ale także ziół czy kwiatów. Bazuje ona na specjalnej substancji, która hamuje wydzielanie się etylenu, odpowiedzialnego za starzenie się produktów.

- Chodzi o to, by mogły być świeże podczas całego procesu przechowania, pakowania, transportu, aż do zakupu przez konsumenta. Jabłka to owoce klimakteryjne, czyli dojrzewające po zbiorach. Pozostałe owoce czy warzywa i zioła także dobrze reagują na tą substancję czynną - podkreślał gość Czwórki. Jak wyliczał, dzięki temu komercyjny czas wykorzystania na przykład dużych pomidorów, wydłuża się nawet do blisko 100 procent. - Z perspektywy producentów to otwiera ogromne perspektywy i możliwości dostępu do nowych rynków - tłumaczył. 

Posłuchaj
09:32 czwórka reklama_PR4_AAC 2023_01_10-09-11-18.mp3 Jak przedłużyć świeżość owoców i warzyw? Mówi Krzysztof Czaplicki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź także:

Innowacja Polaków polega także na metodzie aplikacji substancji chemicznych przedłużających świeżość na produkty spożywcze. - Kompleks zawierający substancję czynną aplikujemy na różne nośniki: może to być papier, czy folia. Na produktach spożywczych w marketach po prostu są to naklejki na owoce i warzywa - mówił gość Czwórki. Polska firma, dzięki swoim wynalazkom działa już m.in. na rynkach Ameryki Południowej. - Argentyna, Peru, Brazylia, ale także Kolumbia, niebawem pewnie będzie to Meksyk. Oczywiście także Afryka i Europa, a niebawem południowo-wschodnia Azja - wyliczał. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krzysztof Czaplicki (firma Fresh Inset)

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Dwa litry to za dużo. Ile pić, żeby być dobrze nawodnionym?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:30
Do niedawna uważano, że organizm człowieka potrzebuje dziennie ośmiu szklanek wody. Teraz pojawiły się nowe badania, z których wynika, że w niektórych przypadkach to może być dużo za dużo.
rozwiń zwiń