Dużo się ruszasz - pij więcej
Zapotrzebowanie na wodę każdego z nas jest indywidualne. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca picie około 30 ml wody dziennie na kilogram masy ciała. - Ale pod uwagę należy też wziąć wiek, płeć, styl życia i rodzaj wykonywanej pracy - zaznacza dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda z poradni "Z kaloriami na pieńku". Narodowy Instytut Innowacji Biomedycznych w Japonii przedstawił wyniki badań, które jednoznacznie mówią, że już nawet 1,5 litra wody jest prawdopodobnie wystarczającą ilością dziennego spożycia dla większości ludzi. - Naukowcy wysnuli wniosek, że więcej wody potrzebują jedynie sportowcy i osoby bardziej aktywne fizycznie, np. rolnicy - mówi ekspertka.
Jedz zupy - będziesz nawodniony
Co więcej - z tych samych badań wynika, że jeśli nasza dieta nie skupia się wyłącznie na bekonie, chlebie i jajkach, to połowę zapotrzebowania na wodę możemy spokojnie uzyskać z pożywienia. Zgadza się z tym Alicja Kozłowska, wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Żywienia Człowieka na WUM. - Woda jest dostarczana i z herbatą, i z kawą. Przyjmujemy ją w pożywieniu, np. w warzywach, które mają dużo wody. Są to m.in. brukselka i inne kapustne, a także owoce, takie jak arbuz czy melon. Ale najlepszym źródłem wody z pożywienia są zupy - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Możemy korzystać z takiego wzoru, który mówi, że na jedną kalorię można wypić jeden mililitr wody, ale w to oczywiście wliczają się nasze posiłki.
Sprawdź też:
Mleko lepsze od wody?
A co pić, żeby dobrze się nawodnić? Okazuje się, że - mleko, które działa lepiej niż woda ze względu na zawartość węglowodanów - Przy czym dotyczy to mleka, a nie mlecznych napojów słodzonych - dodaje przewodnicząca koła Zuza Piotrowska.
04:03 CZWÓRKA Pierwsze slysze - woda 08.12.2022.mp3 Jakie jest dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak się nawadniać?
Zapotrzebowanie na wodę zależy też od temperatury, w jakiej przebywamy. - Gdy jest upał, to zapotrzebowanie na wodę się zwiększa - wyjaśnia Agata Gaździńska, kierownik Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Dzienne spożycie wody powinniśmy zwiększać wraz z rosnącą temperaturą powietrza. Obok wody warto nawadniać się też izotonikami, herbatkami owocowymi i ziołowymi, sokami owocowymi i warzywnymi, najlepiej świeżo przygotowanymi. W aptekach możemy też kupić płyny nawadniające, w których są elektrolity w odpowiednim stężeniu.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę