Branża IT rośnie, digitalizacja biznesu postępuje, nic dziwnego, że wielu młodych ludzi kształci się w tym kierunku. Kuszą bowiem zarobki, perspektywy, elastyczność pracy i różnorodność projektów. - To bardzo szerokie środowisko, branża IT to nie tylko programiści, ale szereg przeróżnych innych specjalizacji - tłumaczyła gość Czwórki. - Poza ludźmi, którzy tworzą systemy informatyczne, niezbędni są także ludzie, którzy będą nad nimi czuwać i nimi administrować. Dodatkowo jest obszar zabezpieczeń, m.in. strony bankowe i konta wirtualne, w których umiejętności z zakresu cyber security są niezbędne - tłumaczyła Agnieszka Grzybowska.
Jeśli chcemy zacząć pracę w branży IT, kierunkowe wykształcenie bardzo nam w tym pomoże. - Już na etapie studiów przeróżne firmy poszukują talentów i zapraszają na staże, obozy. Organizują konkursy, z których potem najlepsi trafiają od razu do pracy - podkreślała. - Dodatkowo organizowane są programy i płatne kursy, dostosowane do potrzeb firm, w których potem studenci będą się dalej rozwijać - wyliczała.
Dla tych, którzy już działają na rynku pracy, także jest szansa na to, by zacząć działać w branży IT. - Ale to nie jest sprint, tylko maraton. W weekend nie da się zmienić swojej kariery, a po to, by się przebranżowić, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szacuje się, że edukacja, która pozwoli nam aplikować do firm branży IT, powinna trwać przez minimum osiem miesięcy - podkreślała gość Czwórki.
09:23 czwórka frameworki_PR4_AAC 2022_10_25-08-15-54.mp3 O tym, jak odnaleźć się w branży IT i czy to praca dla każdego, mówi Agnieszka Grzybowska (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Od czego zacząć? Od systematycznego opanowywania podstaw, a to uda się zrobić dzięki webinarom czy kursom oferowanym w sieci. - Jeśli chodzi o najbardziej pożądane języki, w których tworzona jest największa liczba systemów, to w technologii backendowej króluje od lat Java, w technologii frontendowej w grę wchodzą frameworki typu React.js czy Angular. Zwróciłabym też uwagę na bazy danych - wyliczała ekspert. - Mamy tu trzy główne specjalizacje: analityk, programista oraz administrator baz danych. To podstawy, o których warto poczytać i posłuchać - radziła.
Jak podkreślała gość Czwórki, na każdym szczeblu oczywiście przyda się pewna baza wiedzy z obszaru programowania. - Na początku naszej zawodowej drogi nie dostaniemy bardzo wysokich stawek, jednak w tej branży możemy liczyć na to, że po kilku latach zarobki znacząco wrosną - podkreślała Agnieszka Grzybowska. Jak wyliczała, w Polsce w branży IT brakuje wciąż ok. 50 tysięcy pracowników, w skali Europy to ponad pół miliona osób.
Sprawdź także:
***