W oszczędzaniu liczy się regularność
Żeby mieć pieniądze możemy iść do pracy albo możemy założyć własny biznes. To dwa podstawowe źródła dochodów. Żeby je oszczędzać - trzeba zacząć to robić. - Oszczędzanie to jest wyzwanie, bo nie kojarzy nam się dobrze. Pierwsze, o czym myślimy w tym kontekście, to o odmawianiu sobie czegoś, a nie o planowaniu bezpiecznej przyszłości - wyjaśnia gość Czwórki. - Piętrzymy przed sobą przeszkody: że za mało zarabiamy, że to zajmie dużo czasu, że się nie uda. Tymczasem trzeba po prostu zacząć i robić to regularnie.
Jak się nie zniechęcić?
W oszczędzaniu liczy się motywacja. - Wtedy nie będziemy mieć większych problemów z odłożeniem kwoty, jaką sobie założymy. Pieniądze lubią cel, a głęboka motywacja pcha nas do działania - przekonuje trenerka mentalna i coach. I podkreśla, że sposobów na oszczędzanie jest wiele, więc każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości. - Zazwyczaj zaczynamy z wysokiego "C": od wielkich kwot i wielkich marzeń. A jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, to jest bardzo prawdopodobne, że szybko się poddamy - tłumaczy. - Cele powinny być ambitne, ale nie nierealne. Jeśli nie zajmujemy dyrektorskiego stanowiska z pensją 50 tys. złotych miesięcznie, to nie będziemy w stanie odłożyć 200 tys. w ciągu roku.
Zobacz także:
Świadomość finansowa - do czego jest nam potrzebna?
Dlatego wszystko zaczyna się od świadomości finansowej - od tego, że wiemy jak zaplanować budżet względem naszych zarobków. Niestety brak właściwej edukacji finansowej od wczesnego dzieciństwa powoduje, że cała nasza wiedza bierze się głównie od rodziców. Ci zaś nie do końca potrafią wytłumaczyć mechanizmy, według których "działają" pieniądze, ale przekazują niewłaściwe wzorce. Co zatem zrobić, żeby podnieść finansową jakość życia? Zdaniem Marty Kobińskiej wystarczą trzy kroki. - Po pierwsze musimy wiedzieć, jakie są nasze źródła dochodów i ile oraz na co konkretnie wydajemy pieniądze. Kiedy już to policzymy, będziemy wiedzieć w jakim punkcie jesteśmy każdego miesiąca - radzi autorka bloga "Bezpieczna finansowo". - W drugim kroku zastanawiamy się, które z naszych wydatków możemy wyeliminować. Może to być kawka na mieście, kolejna nieprzeczytana książka albo - co zdarza się najczęściej - ubrania z promocji. Kiedy już to przeanalizujemy, ustalamy kwotę oszczędności, którą będziemy odkładać co miesiąc. Ale nie wtedy, gdy nam zostanie, tylko na samym początku. Najlepiej tuż po wypłacie.
16:13 CZWÓRKA TPT - kasa 05.03.2023.mp3 Skąd wziąć kasę na życie - radzi Marta Kobińska z bloga "Bezpieczna finansowo" (Tędy po trendy/Czwórka)
Gdzie odkładać oszczędności?
- Warto te pieniądze trzymać na subkoncie, albo najlepiej przelewać do innego banku i to na konto, do którego nie mamy karty - dodaje ekspertka. - Nauczmy się "odroczonej przyjemności", czyli cierpliwości. W większości przypadków życie ponad stan wynika z tego, że nie radzimy sobie z emocjami. Zakupami rekompensujemy pewne braki. Tymczasem założenie, że kupię sobie daną rzecz, ale za jakiś czas powoduje, że nawet, kiedy uda nam się zgromadzić odpowiednią kwotą, nagle możemy zdać sobie sprawę, że wcale jej nie potrzebujemy.
***
Tytuł audycji: Tędy po trendy
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Marta Kobińska (autorka bloga "Bezpieczna finansowo", trenerka mentalna, coach)
Data emisji: 05.03.2023
Godzina emisji: 10.15
kul