Oskar Bednarski od 4 lat tworzy kanał "Globalista - Oskar Bednarski". Jego pasja narodziła się jeszcze w szkole, zaś początki kariery na YouTube były nieco trudne.
Najpopularniejszy film Oskara "Co znajduje się pod powierzchnią Polski" ma 4 miliony wyświetleń.
Dzisiejsze geopolityczne położenie Polski gość Czwórki ocenia pozytywnie, choć widzi ewentualne zagrożenia.
Temat wojny na Ukrainie jest tym, któremu Oskar Bednarski stale się przygląda.
Geopolityka to główny temat zainteresowań Globalisty. Na jego kanale YouTube znajdziemy też filmy o zmianach klimatycznych czy wcześniejsze o geografii.
Początek pasji i kanału Globalista - Oskar Bednarski
- Początek moich zainteresowań geopolityką i geografią to były lata młodzieńcze - okolice gimnazjum, liceum - przyznaje gość Czwórki. - Zacząłem patrzeć na tematy w podręczniku do geografii, one wydały mi się ciekawe, różnorodne. Interesował mnie świat. Zacząłem czytać o tym więcej, szczególnie o PKB, dochodzie brutto na jednego mieszkańca. Taki był początek.
Oskar Bednarski założył kanał "Globalista" i stworzył na niego pięć filmików. Miał nadzieje, że szczególnie jeden z nich "dostarczy" mu widzów. Tak się jednak nie stało, brakowało wzrostu liczby oglądających. Wtedy porzucił marzenia o zostaniu youtuberem i zatrudnił się w firmie taty. - Pewnego dnia zadzwonił do mnie kolega z informacją, że mój filmik jest na karcie "Na czasie". Od publikacji filmu minął rok, więc uznałem to za niemożliwe - wspomina. - Sprawdziłem jednak i zobaczyłem 300 tysięcy wyświetleń i 3000 subskrypcji. Zacząłem nerwowo szukać hasła, które zgubiłem. Udało się je odzyskać. Dziś już próbujemy sięgnąć po złoty przycisk YouTube'a.
Najpopularniejszy film na YouTubie
Najpopularniejszy film Oskara ma 4 miliony wyświetleń. Autor opowiada w nim o tym, co znajduje się pod Polską. - Pomysł na ten filmu zrodził się przypadkiem. Mnie interesowały przede wszystkim surowce - zdradza. - Wzbogaciłem ten materiał informacjami o historii, bunkrach. Korzystałem w wielu źródeł.
Co znajduje się POD POWIERZCHNIĄ POLSKI?/Globalista - Oskar Bednarski
VIDEO
Dziś sprawdzanie informacji i czerpanie z wielu danych weszło Oskarowi Bednarskiemu w krew. Weryfikuje dane, które podaje.
- Nie ma jednego sprawdzonego źródła. "New York Times" czy "Washington Post" uważam za bardzo wiarygodne, tam raczej fake newsów nie ma - ocenia gość Kamila Jasieńskiego. - Ale zdarzają się takie informacje jak ta związana z wojną na Ukrainie i Wyspą Węży. Podano, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Z czasem okazało się jednak, że trafili do niewoli.
Polska okiem Globalisty
W swoich materiałach Oskar Bednarski skupia się na rozważaniach o przyszłości Europy, świata, Polski, a jego scenariusze wcale nie są wyłącznie negatywne.
18:28 czwórka pierwsze słyszę 04.07.2023 oskar.mp3 O geopolityce opowiada Oskar Bednarski - Globalista (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Wszystko zależy od tego, jak dane sytuacje wykorzystamy. Mimo wszystko w geopolityce mamy sprzyjające warunki. Znaleźliśmy się w centrum uwagi Zachodu, to daje możliwości inwestycyjne - ocenia. - Jesteśmy chronieni przez Amerykę i sami mocno inwestujemy w armię. Dużo zależy od nas, od tego, co z tym zrobimy, czy potrzebne są zmiany w podatkach, ułatwienia dla biznesu - to ważny temat, który powinniśmy przeanalizować zaraz po wyborach.
Wojna Rosji z Ukrainą toczy się zaraz za naszą wschodnią granicą. - Ona jest niedaleko nas, ale może powtórzyć się scenariusz Niemiec Zachodnich z czasów zimnej wojny. To był kraj frontowy, tam szło dużo inwestycji, on musiał być silny, to miało być serce europejskie. Niemcy do dziś są silne, wiodą prym - opowiada Oskar Bednarski. - Teraz w teorii Polska może stać się podobnym krajem - pytanie, jak to wykorzystamy.
Scenariusze dla konfliktu na Ukrainie
Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę mówiło się o krótkim konflikcie. Czas pokazał, że taki nie jest. - W najbliższej przyszłości rozegrają się ważne kwestie w Rosji. Czy dojdzie tam do przewrotu, jak on się zakończy, czy Putinowi władza umknie z rąk i kto go ewentualnie zastąpi - wymienia trudne pytania Oskar Bednarski. - Rosja ma wciąż znaczenie w globalnej gospodarce. Scenariusz III wojny światowej wydaje się mało realny.
Wojnę na Ukrainie i geopolityczne zmiany z tym związane Czwórkowy gość śledzi na bieżąco. Nie rezygnuje jednak i z innych tematów na swoim kanale.
- Geopolityka szybko się zmienia, dziś przepływ informacji jest bardzo dynamiczny, a do tego dochodzi sztuczna inteligencja. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach - podkreśla. - Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, to z tygodnia na tydzień coś się zmienia, nie wiemy, co się wydarzy. W tym czasie innych informacji też jest dużo, jest z czego wybierać nowe tematy. Nie uciekam też od gdybania, analizuję alternatywne scenariusze przeszłości, np. "co by było, gdyby Polska zaatakowała III Rzeszę", "co by było, gdyby Polska miała dziś swoje największe granice".
Co, gdyby POLSKA miała swoje NAJWIĘKSZE GRANICE?/Globalista - Oskar Bednarski
VIDEO
Oskar Bednarski podkreśla, że Polacy lubią gdybanie, a on sam z realizacji tego typu materiałów ma sporą frajdę. Zdradza też, że jako prywatny użytkownik mediów społecznościowych chętnie zagląda na kanały innych twórców, np. "Ciekawe historie" czy dotyczące geohistorii.
"Globalista - Oskar Bednarski" - profil dla starszych i młodszych
Geopolityka nie jest łatwym tematem. Aby zrozumieć pewne procesy, trzeba mieć podstawową wiedzę z geografii czy historii. - Dziś moimi odbiorcami są raczej osoby powyżej 18 roku życia, ale zdarzają się też młodsi - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Statystyki nie oddają pełnego profilu odbiorcy, ale dzięki nim wiem, że moje media oglądają również osoby 50+. Cieszy, że starsze osoby szukają źródeł informacji innych niż tylko telewizja, stawiają na nowe media.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Oskar Bednarski (autor kanału YT "Globalista")
Data emisji: 04.06.2023
Godzina emisji: 09.13
pj