Sukcesy muzyków i fizyków - spędź poranek z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 09:19
Zespół Vader obchodzi w tym roku już 40. urodziny. Opowiemy o fenomenie tej grupy i jej światowym sukcesie. Odwiedzą nas też licealiści, zwycięzcy Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków.
Spędź poranek z Czwórką
Spędź poranek z CzwórkąFoto: Powerofflowers/Shutterstock

Wtorkowe "Pierwsze słyszę" zaczniemy od cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych. Tym razem Martyna Matwiejuk zajmie się fasolką po bretońsku. Okazuje się, że fasola z mięsem, boczkiem lub kiełbasą w sosie pomidorowym, ma tyle samo wspólnego z Bretanią, co ryba po grecku z ojczyzną Sokratesa. Niewiele. Skąd się zatem wzięła ta potrawa - i jej nazwa, w naszej kuchni? To zdradzimy o 7.30. 

O 8.15 będzie w Czwórce bardzo muzycznie. Zespół Vader obchodzi w tym roku czterdzieste urodziny. Z tej okazji wznowiono książkę "Vader. Wojna totalna". Z jej autorem, Jarosławem Szubrychtem, porozmawiamy o tym, jak postrzegała Vadera rodzima konkurencja z końca lat 80. i początku lat 90. oraz czemu to właśnie zespołowi z Olsztyna udało się wypłynąć na szerokie wody i zaistnieć na międzynarodowej scenie muzycznej. Będą wspomnienia z dawnych tras koncertowych i odpowiedź na pytanie - dlaczego Vader jest tak bardzo popularny w Japonii.

W tej godzinie audycji sprawdzimy też czy kremy do opalania są skuteczne. Polscy naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nie mogli uwierzyć, kiedy zobaczyli rezultaty po zbadaniu 18 kosmetyków dostępnych w naszych sklepach. Wynika z nich, że kremy do opalania z filtrem nawet w najmniejszym stopniu nie chronią naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem podczerwonym. Opowiemy o tym badaniu. 

Po 9.15 nasze studio odwiedzą licealiści Paweł Ptaszek i Jakub Soboń oraz ich opiekun Radost Waszkiewicz. To zwycięzcy Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków - zdobyli pierwsze miejsce w 36. odsłonie tego konkursu, który odbył się w Murree w Pakistanie. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym reprezentacja Polski zdobyła złoto. Uczestnicy konkursu mieli rok na zbadanie 17 problemów naukowych, zaproponowanie modelu teoretycznego oraz przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. W tym roku próbowali wyjaśnić m.in., dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, a strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko. Badali także jak długie powinno być pobocze drogi by zatrzymać poruszający się obiekt oraz czemu, gdy na powierzchnię farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem obserwuje się fraktale.

Zapraszamy również na serwisy: kulturalni i sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (29.08) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA fizyka
Czytaj także

50 lat hip-hopu. Historia i przyszłość "muzyki ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 18:30
Jeff Wojciechowski jako menedżer odkrywał Amerykę u boku Cypress Hill, kumplował się z Everlastem i organizował pierwsze koncerty w USA dla m.in Kalibra 44 i Tedego na przełomie lat 80. i 90. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolektyw SLAP. Świadome podejście do dźwięku to gwarancja dobrych eventów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Kolektyw SLAP w przyszłym roku skończy 10 lat. Jego historia zaczęła się od potrzeby słyszenia dobrego dźwięku. To dzięki niemu kluby Warszawy, Wrocławia, imprezy plenerowe i sceny festiwalowe dają nam wspaniałą moc brzmienia. 
rozwiń zwiń