Technologia CAPTCHA - czy skutecznie chroni przed ingerencją sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 11:30
Niedawno opublikowany przez University of California raport wskazuje, że boty oparte na sztucznej inteligencji są teraz w stanie "przechytrzyć" technologię CAPTCHA. Co więcej, rozwiązują zadania lepiej i szybciej niż ludzie.
Część ekspertów ma obawy związane z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji
Część ekspertów ma obawy związane z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencjiFoto: Shutterstock/Blue Planet Studio
  • CAPTCHA to technologia, która ma chronić strony internetowe przed ingerencją sztucznej inteligencji.
  • Jak wynika z badań opublikowanych przez badaczy University of California boty IA potrafią poradzić sobie z obecnym poziomem stosowanych zabezpieczeń. 
  • Okazuje się, że sztuczna inteligencja radzi sobie z zagadkami lepiej i szybciej niż ludzie.
  • Ta sytuacja wymusza poszukiwania nowych, bardziej skutecznych zabezpieczeń.

CAPTCHA (z ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) to rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie na stronach internetowych. Jego celem której jest dopuszczenie do przesłania danych wypełnionych tylko przez człowieka.

Jednak badanie przeprowadzone przez zespół badaczy z University of California, Irvine oraz innych instytucji wykazało, że sztuczna inteligencja dobrze sobie radzi w rozwiązywaniu zagadek CAPTCHA.


Czy boty sztucznej inteligencji potrafią przechytrzyć zagadki CAPTCHA?  

- Wykazano, że boty były skuteczniejsze w rozwiązywaniu zagadek CAPTCHA niż ludzie - mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat, partner EY Law oraz kierownik studiów podyplomowych Prawo w biznesie nowych technologii w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. - Jeżeli chodzi o skuteczność, to poprawnie rozwiązują zadania w 85 procentach, Podczas, gdy ludzie potrafili tę samą zagadkę rozwiązywać ze skutecznością średnio od 50 do 80 procent.

Jest to o tyle problematyczne, że przecież zagadki CAPTCHA zostały stworzone po to, by rozróżnić, czy na stronę próbuje dostać się człowiek, czy bot.

 

Jak działa CAPTCHA?

- CAPTCHA to jest rodzaj testu używanego w informatyce do określenia, czy użytkownik jest człowiekiem w celu powstrzymania ataków botów i spamu - tłumaczy rozmówczyni Martyny Ogonek. - Celem tych testów jest zapobieganie spamu na stronach internetowych przez sztuczną inteligencję. 

Okazuje się jednak, że nie tylko trafność odpowiedzi sztucznej inteligencji jest wyższa niż człowieka, AI także szybciej wykonuje zadania.

- Z zagadką tekstową bot poradzi sobie w mniej niż sekundę. Człowiekowi jej rozwiązanie zajmuje od 9 do 15 sekund - tłumaczy Wiktor Sędkowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w Fundacji Instytut Cyberbezpieczeństwa oraz doktorant Politechniki Opolskiej prowadzący badania w obszarze zastosowań sztucznej inteligencji w procesie modelowania i wykrywania zagrożeń. - Jeszcze dłużej człowiekowi schodzi się z rozwiązaniem karty obrazkowej CAPTCHA. Badacze przeanalizowali, że ludzie mogą rozwiązać taki test w 30 sekund. Bot poradzi sobie z nim nawet w 5 sekund, dlatego już istnieją farmy botów, które zajmują się tylko rozwiązywaniem takich zagadek.

Zobacz także:


Jak będzie wyglądała przyszłość zabezpieczeń w internecie?

Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem uważają, że to wymusza wprowadzanie nowych zabezpieczeń m.in. tych opartych o biometrię. - Metody te polegają na wykorzystywaniu unikalnych cech fizycznych użytkownika, takich jak odciski palców, rysy twarzy lub głos. W ten sposób weryfikowana jest tożsamość - wyjaśnia specjalista. - Inne przykłady, które powoli wdrażają technologiczni giganci, to przede wszystkim wykrywanie zachowań, analiza behawioralna użytkownika oraz analiza środowiska użytkownika. Myślę, że ta technologia na pewno będzie ewoluować i za kilka lat CAPTCHA będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dziś.

 

Posłuchaj
04:13 Czwórka/Pierwsze słyszę - CAPTCHA 31.08.2023.mp3 W audycji mówimy o technologii CAPTCHA i sztucznej inteligencji (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 08.40

aw


Czytaj także

Dla planety pożegnamy Facebooka? Jak ekologicznie korzystać z nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 10:11
Nieodłączona od prądu ładowarka, oglądanie śmiesznych filmików z kotkami, kopanie kryptowalut czy przechowywanie w skrzynce starych, niepotrzebnych już maili - wszystko to ma wpływ na nasz cyfrowy ślad węglowy. Okazuje się, że Polacy chętnie zdecydują się na zmiany nawyków, by pomagać planecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja na usługach hakerów. Jak się chronić?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 16:00
Oszuści mogą "podsłuchać" wpisywane hasło, a pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Według brytyjskich naukowców, skuteczność stworzonych narzędzi jest bardzo wysoka. Można jednak się przed hakerskimi atakami uchronić.  Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, podpowiada, jak to zrobić.
rozwiń zwiń