Skąd w języku polskim słowo "nekropolia"?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 08:20
W szczególny czas zadumy, w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzimy w Czwórce, jaka jest etymologia słowa "nekropolia". 
W audycji m.in. powiemy, skąd w języku polskim wzięło się słowo nekropolia
W audycji m.in. powiemy, skąd w języku polskim wzięło się słowo "nekropolia"Foto: shutterstock/Stefan Bernhard

1 listopada to szczególny czas, gdy w zadumie wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli, i odwiedzamy miejsca ich spoczynku. W tym dniu, w Czwórkowym cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzimy, skąd się wzięło w języku polskim słowo "nekropolia". Nekropolia to spolszczenie grecki wyraz "nekropolis", który dosłownie oznacza "miasto zmarłych". Dzisiaj tym słowem określa się cmentarz, ale używa się go również w odniesieniu do ważnych miejsc pochówku znanych osób. Jakie jeszcze ma znaczenie to słowo i jakie tajniki kryje? To po 8.30 sprawdzimy wraz z Martyną Matwiejuk. 

Wcześniej jednak czeka nas podróż w czasie, podczas której sprawdzimy, jak odżywiali się nasi przodkowie. Początki diety ludzkości to myślistwo, rybołówstwo i zbieractwo. W większości pożywienie naszych przodków stanowiły owoce, warzywa, ryby i mięso, w tym padlina. - Dwa i pół miliona lat temu pierwsi ludzie byli wszystkożercami - mówił w Czwórce dr Rafał Fetner z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Byli elastyczni w konsumpcji, przystosowywali się do nowych środowisk, co pozwoliło nam przetrwać. 

Na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem cywilizacyjnym, to się zmieniało. Jako ludzkość nauczyliśmy się opiekać mięso na ogniu, potem pojawiły się różne procesy konserwowania żywności, między innymi solenie. Dzięki temu mięso zyskało dłuższą trwałość i było łatwiej trawione. Z czasem dodawano też zioła, przyprawy i sosy, by podnieść walory smakowe jedzenia. Więcej o diecie naszych przodków opowie reporter Czwórki Szymon Majchrzak. 


Zobacz także:

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" - w środę (1.11) o godz. 8.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 05:52
Leżą na nich doczesne szczątki koronowanych głów i przywódców narodu, najwybitniejszych artystów i polityków. Najsłynniejsze rodzime cmentarze są nie tylko miejscem pochówku, ale też niezwykłym pomnikiem polskiej historii i świadectwem naszej tożsamości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarze - świadectwa wielokulturowej przeszłości Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:59
Z polskich cmentarzy możemy czytać jak z książek, poznawać historię kraju, naszych przodków, ale to też opowieści o nas samych, o naszej wielokulturowości. Obok cmentarzy katolickich spotkamy żydowskie, tatarskie, mennonickie - warto ich szukać i odkrywać. 
rozwiń zwiń