- Intensywność prac pszczelarza dyktuje pogoda, nie zegar.
- Zimą właściciele pasiek mają więcej wolnego, ale już szykują się do wiosny.
- Najbardziej gorący okres w pasiece trwa od maja do początku lipca.
- Pszczelarz musi nauczyć się języka pszczół.
- - Niepozorne, ale uporczywe brzęczenie pszczoły nad uchem to wyraźny znak, że trzeba odejść od ula - mówi Andrzej Kulma.
Zima w ulu
Jak podkreśla gość Czwórki, obowiązki pszczelarza to praca od wczesnych godzin porannych do później nocy. Intensywność prac dyktuje pogoda, nie zegar. Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tylko w stan hibernacji, który trwa od listopada do marca. Właściciele pasiek przygotowują się do tego już od końca wakacji - ocieplają ule i dają owadom odpowiednią karmę, która pozwoli im przetrwać w spokoju aż do wiosny.
- Teraz możemy odpoczywać, ale też nie do końca jest to czas wolny, bo już trzeba myśleć o wiośnie. A wiosna to jest ten moment w kalendarzu pszczelarza, kiedy wszystko wybucha ze zdwojoną siłą - mówi Andrzej Kulma. - Z roku na rok dzieje się to coraz szybciej, bo ta pora roku staje się coraz bardziej gwałtowna.
Pszczoła miodna - liderka zapylania
Wiosną pszczoły ruszają do akcji jak żaden inny zapylacz. - Pszczoła miodna - w przeciwieństwie do pszczoły larwalnej - zimuje w ulu i dzięki temu jako pierwsza jest gotowa do misji zapylania - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Kiedy temperatura wzrośnie do ok. 15 stopni, rusza do akcji. Ten moment niestety bardzo łatwo przeoczyć, a wtedy silne rodziny pszczół potrafią się wyroić, czyli uciec z ula razem z matką.
Sprawdź też:
Jak pomagać pszczołom?
Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół. Najgorętszy okres w pasiece trwa od maja do początku lipca, kiedy wszystko powoli się uspokaja. - W naszym kraju okres wakacji jest już dość suchy, dlatego jeśli ktoś chciałby pomóc pszczołom, powinien zacząć od nasadzeń i utrzymywania dzikiej roślinności, którą pszczoły mogą jeść w lipcu i w sierpniu - dodaje pszczelarz. Pierwsze miód można już skosztować pod koniec kwietnia.
Jak stosować miód?
- Miodu nie dodajemy do gorącej herbaty, choć wszyscy to lubimy. Jeśli chcemy zachować pełnię jego właściwości, napój musi być letni, poniżej 40 st. - podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Miód powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli tam, gdzie jest chłodno. Dobry produkt zazwyczaj jest skrystalizowany, choć są wyjątki, takie jak miód akacjowy i gryczany. Oszukany miód ma w składzie mieszankę miodów spoza Unii Europejskiej - dodaje ekspert.
Bez pszczół nie mielibyśmy co jeść. Niekiedy jednak mogą one stanowić dla nas zagrożenie.
Co mówią pszczoły?
- Mój dziadek jest pszczelarzem. Ma 96 lat i nadal zagląda do uli. To on zaszczepił we mnie miłość do pszczół i nauczył ich języka, więc moja historia nie odbiega od historii innych ludzi z tej branży - opowiada gość Czwórki.
14:08 CZWÓRKA Pierwsze slysze - pszczoly 18.12.2023.mp3 Jak wygląda praca pszczelarza i jak smakuje dobry miód? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- To praca słodka, zwłaszcza kiedy przychodzi czas degustacji miodu, ale też niebezpieczna. Wystarczy, że nie zrozumie się ostrzeżenia od pszczoły i nadal będzie się zaglądać do ula, to te owady ruszą do ataku i bardzo szybko oraz dotkliwie przegonią pszczelarza - zaznacza Andrzej Kulma. - Niepozorne, ale uporczywe brzęczenie pszczoły nad uchem to wyraźny znak, że trzeba schylić głowę, zamknąć ul i odejść w szybkim tempie.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Andrzej Kulma (pszczelarz, IG: miododkulmy)
Data emisji: 18.12.2023
Godzina emisji: 8.16
kul