- CanSat to konkurs ogłoszony przez Europejską Agencja Kosmiczna i Biuro ESERO Centrum Nauki Kopernik.
- Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu minisatelity w kształcie i rozmiarze puszki po napoju.
- Zostanie ona zrzucona z wysokości około 2 km, a podczas lotu ma wykonać dwie misje: podstawową i specjalną.
- O konkursie i swoim projekcie w Czwórce opowiada część zespołu z Liceum Bednarska Szkoła Realna.
Europejska Agencja Kosmiczna i Biuro ESERO Centrum Nauki Kopernik ogłosiły konkurs CanSat 2023/2024 dla młodzieży. Do konkursu zgłosiła się m.in. sześcioosobowa ekipa z Liceum Bednarska Szkoła Realna. Studio Czwórki odwiedziła większość drużyny: Andrzej Borys, Maciej Kobyliński, Kuba Banach i Maja Gustowska. W rozmowie z Martą Hoppe młodzi konstruktorzy opowiadają o swoim projekcie.
CanSat - sonda w puszce
- CanSat to konkurs, który polega na zbudowaniu sondy, która ma wielkość puszki od napoju. W tej puszce mają się znajdować czujniki odpowiedzialne za mierzenie ciśnienia i mierzenie temperatury. Ma ona wykonywać misję specjalną - mówi Andrzej.
Zadaniem sondy jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie z wysokości 2 km. Uczniowie i uczennice stają przed wyzwaniem umieszczenia w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę - zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. - Naszą misją specjalną jest to, że będziemy robić zdjęcia podczas opadania naszej satelity - tłumaczy Maciej. - Następnie wszystkie zdjęcia zostaną złożone w specjalnym programie i stworzymy mapę 3D tego terenu.
Źr. Youtube/Centrum Nauki Kopernik/Czym są CanSaty
Nowoczesne technologie
Jak zapewniają goście Czwórki, puszka, która ma się stać satelitą, nie jest taką zwykłą puszką. - Wykorzystujemy wydrukowany model 3D, który został zaprojektowany przez jednego z nieobecnych tu członków drużyny - opowiada Kuba. - Do środka naszej puszki wkładamy różne czujniki i kamerę, którą ja programuję, żeby działała tak, jak należy.
Zobacz także:
Wspólne działanie i doświadczenia
Jak podkreślają rozmówcy Marty Hoppe, w pracy przy projekcie doświadczają wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego. Od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowanie CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu - aż po analizę uzyskanych danych naukowych.
16:55 CZWORKA/Czwórka do piątej - Can Sat 27.02.2024.mp3 O pracy nad projektem w ramach konkursu CanSat opowiada zespół z Liceum Bednarska Szkoła Realna (Czwórka do piątej/Czwórka)
Współpraca i podział pracy
- Każdy ma swoją "działkę", każdy jest odpowiedzialny za to, w czym jest dobry. Tak właściwie to wszystkiego uczymy się na tym projekcie i dlatego też chcieliśmy go robić - mówi Maja. - Ja jestem odpowiedzialna za finanse i promocję projektu. To też ważny aspekt, bo fundusze musimy mieć. Dla nas udział w tym projekcie to bardzo cenne doświadczenie.
Jest to również cel organizatorów konkursu. Jak podkreślają na swojej stronie, CanSat to bardzo interdyscyplinarny i holistyczny program. Jest świetną szansą na integrację uczniów i budowanie kompetencji XXI wieku, w tym pracy zespołowej i projektowej.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Goście: Maja Gustowska, Andrzej Borys, Maciej Kobyliński, Kuba Banach (część zespołu Liceum Bednarska Szkoła Realna biorącego udział w konkursie CanSat)
Data emisji: 27.02.2024
Godzina emisji: 15.15
aw/esero.kopernik
wmkor