"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Słowo, które świeci

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 09:40
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, skąd się wzięło słowo świeca i co ma wspólnego z księżycem. 
Świeca - skąd to słowo wzięło się w języku polskim?
Świeca - skąd to słowo wzięło się w języku polskim?Foto: Iryna Imago/Shutterstock.com
  • Świec używano już co najmniej 3000 lat.
  • Pierwotnie w języku polskim słowo "świeca" było określeniem  każdego źródła światła.
  • Przed wprowadzeniem elektryczności świece były powszechnym źródłem światła.

Pierwotnie słowo "świeca" było określeniem nie tylko "pałeczki z wosku z knotem w środku", lecz w ogóle każdego źródła światła - zarówno sztucznego (jak pochodnia, ognisko, lampa), jak i naturalnego, a więc ognia, a także samego słońca lub nocą księżyca. 

W staropolszczyźnie "świeca" była "świcą". To jedno ze słów o nastarszych poświadczeniach tekstowych  - mówi autorka cyklu Martyna Matwiejuk. - "Świcą" nazywano także światło jako takie. Światłość rozlewającą się na niebie o brzasku, ciepłe promienie zachodzącego słońca, blask odbity od tafli jeziora, czy skrzący się w słońcu śnieg. 

Świec używano już co najmniej 3000 lat temu. Wspomina o nich Stary Testament, a Rzymianie wytwarzali je z lnu oblewanego woskiem i smołą. Często stosowano też wosk pszczeli i tłuszcz zwierzęcy. Przed wprowadzeniem elektryczności świece były powszechnym źródłem światła, szczególnie w północnej Europie aż do XIX wieku były częściej używane niż lampki oliwne

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Posłuchaj
01:21 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ojczysty 11.04.2024.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd wzięło się słowo "świeca"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul/gs/kormp

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń