- Krew to unikatowy lek, którego nie jesteśmy w stanie wyprodukować w laboratorium.
- Wyróżniamy cztery grupy krwi: A, B, AB i 0, a także to, że każda z tych grup posiada tzw. czynnik Rh
- Złota krew to taka, gdzie współczynnik Rh wynosi 0, nie jest ani dodatni, ani ujemny. Ma ją kilkadziesiąt osób na świecie.
- Transfuzja krwi to jest podanie dożylne składnika krwi, którego z jakiegoś powodu danemu człowiekowi brakuje.
- 14 lutego Polskie Radio zaprasza do dołączenia do Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.
Krew to jedyny, niepowtarzalny lek, którego nie jesteśmy w stanie wyprodukować w żadnym laboratorium. Niezależnie od tego, jaką grupę krwi mamy: A, B, AB i 0, gdy jesteśmy w potrzebie, zawsze potrzebujemy skorzystać z darów krwiodawców. Na świecie istnieje również grupa krwi tak rzadka, że posiada ją mniej niż 50 osób - to tzw. złota krew.
Złota krew - czyli jaka?
Złota krew nie jest ani dodatnia, ani ujemna, to Rh 0, co czyni ją unikatową.
- Tak zwana złota krew to jest bardzo rzadki fenotyp krwi, gdzie człowiek nie ma w ogóle na krwinkach żadnych antygenów z układu Rh - wyjaśnia lekarz Magdalena Gudzińska-Adamczyk, kierownik gabinetów lekarskich w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. - Kiedyś uważano, że jest to niemożliwe, że takie płody nie przeżywają, ze względu na konflikt serologiczny. Okazało się, że jednak jest kilkadziesiąt osób na świecie z taką grupą krwi. Po raz pierwszy występowanie tej grupy krwi stwierdzono u Aborygenów.
Krew o zerowym Rh potocznie nazywamy złotą, ale jej kolor jest zwykły - czerwony. - To wynika z tego, że za barwę krwi odpowiadają związki żelaza - wyjaśnia lekarz. - Nazwa "złota krew" wzięła się stąd, że teoretycznie krwinki osoby z tą grupą krwi nie wzbudzałyby reakcji immunologicznej u nikogo, jeśli mowa o układzie grupowym Rh. Jednak biorąc pod uwagę inne układy grupowe we krwi, nawet ta złota krew może wzbudzać reakcje immunologiczne. W tym kontekście ta nazwa jest trochę niesłuszna - zauważa. - Nie jest to taka super uniwersalna krew.
Co złotego jest we krwi?
Okazuje się jednak, że płytki krwi mogą mieć złotawy odcień. - Współcześnie rozdzielamy płytki krwi na składniki. Dziś nie przetacza się krwi pełnej, ze względu na reakcje niepożądane z tym związane - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Krew rozdzielamy na krwinki czerwone - najczęściej wykorzystywane w lecznictwie, drugim składnikiem są płytki krwi, a rzadziej osocze. Preparaty osocza i płytek krwi mają taki złoto-żółty kolor.
03:49 czwórka reset 12.02.2024 złota krew 17.49.mp3 O złotej krwi i transfuzji opowiada lekarz Magdalena Gudzińska-Adamczyk (Reset/Czwórka)
Krew złota jest unikatowa, czyni jej właścicieli wyjątkowymi, ale niestety komplikuje też wiele kwestii zdrowotnych. - Wiadomo, że osoba, która ma taką grupę krwi, mogłaby otrzymać bezpiecznie transfuzję krwinek czerwonych tylko od osoby, która też ma taką grupę krwi, bez antygenów z grupy Rh. W innym przypadku mogłaby zajść reakcja hemolityczna - zauważa lekarka.
Co to jest transfuzja krwi?
Transfuzja krwi to jest podanie dożylne składnika krwi, którego z jakiegoś powodu danemu człowiekowi brakuje.
- Krwinki czerwone podawane są np. po krwotoku czy ciężkiej przewlekłej chorobie, gdy pacjent tego wymaga.
- Krwinki płytkowe podaje się ze względu na chorobę szpiku, przy leczeniu onkologicznym.
Zgodnie z najlepszą wiedzą Magdaleny Gudzińskiej-Adamczyk w Polsce nie ma ani jednej osoby o złotej krwi. Rozmówczyni Czwórki podkreśla też, że posiadanie takiej grupy krwi nie wiąże się też z cechami fenotypowymi wyglądu czy skłonnością do zachorowania na jakieś choroby.
Posłuchaj także:
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa
Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża DAR SERCA i Polskie Radio serdecznie zapraszają na WALENTYNKOWĄ AKCJĘ KRWIODAWSTWA na terenie Polskiego Radia w Warszawie. Wejście od al. Niepodległości 77/85 w godzinach 10-15 w Dniu Zakochanych - WALENTYNKI, czyli święto miłości.
Aby dołączyć do grona krwiodawców, należy zgłosić się w punkcie poboru krwi. Trzeba być zdrowym, wypoczętym, dobrze nawodnionym, a także przed pobraniem zjeść lekkie śniadanie. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Można również wylegitymować się dowodem w wersji elektronicznej.
Kto może zostać krwiodawcą?
Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat, która:
- waży 50 kg lub więcej,
- temperatura jej ciała nie przekracza 37 C,
- ma tętno miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę,
- wartość ciśnienia tętniczego nie przekracza: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego, 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego,
- nie ma powiększonych węzłów chłonnych,
- pozytywnie przejdzie wywiad i badanie lekarskie przed pobraniem krwi.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał:
Data emisji: 12.02.2024
Godzina emisji: 17.49
pj/wmkor