Kacper Szklarczyk i przedsiębiorcza droga do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 14:28
- Miałem szczęście, spotkałem dobrych ludzi - mówi w Czwórce Kacper Szklarczyk, który już w wieku 16 lat został współzałożycielem fundacji Teen Crunch, a dziś jest laureatem Forbes 25 Under 25. 
Kacper Szklarczyk
Kacper SzklarczykFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Kacper Szklarczyk to laureat Forbes 25 Under 25, stypendysta Fundacji Rafała Brzoski, założyciel TeenCrunch. 
  • W wieku 16 lat został współzałożycielem TeenCrunch, fundacji, która wspiera młodych ludzi. 
  • Dzięki stypendium podjął studia medyczne w Sztokholmie. 

Kacper Szklarczyk to laureat Forbes 25 Under 25, stypendysta Fundacji Rafała Brzoski, założyciel TeenCrunch. Mimo młodego wieku osiągnął już bardzo wiele i dalej się rozwija. 

- Miałem szczęście, spotkałem dobrych ludzi - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Pierwszą pracę podjąłem w wieku 15 lat jako nauczyciel angielskiego. Gdy miałem 16 lat poznałem super wspólnika, Fryderyka Sitnika, i nieco starszą i bardziej doświadczoną Agnieszkę Kranz. We trójkę założyliśmy fundację TeenCrunch, która działa już na polskim rynku 5 lat, akcelerując polską młodzież, działając z Google for Startup i Microsoft Polska. 

TeenCrunch - młodzi przedsiębiorczy i przedsiębiorcy

Dziś mamy 2024 rok, Kacper Szklarczyk uważa, że 5 lat temu starsze pokolenie w Polsce nikogo nie zauważało, a aktualne było hasło "dzieci i ryby głosu nie mają". - Gdy się mnie poznaje, to ludzie dostrzegają, że mam wąsy. Nie bierze się to z tego, że dobrze z nimi wyglądam, ale mam je, bo dzięki temu ludzie biorą mnie bardziej na poważnie - zwłaszcza w naszym kręgu kulturowym - zdradza. - W TeenCrunch chcieliśmy na początku zrobić zwykłą inspirację - konferencję dla młodych, połączyć ich ze starszymi przedsiębiorcami. Ale już w pierwszej edycji trafił się nam COVID. Uznaliśmy, że zamiast jednego eventu zrobimy długoterminową inkubację, akcelerację. Zaprosimy młodych Polaków, w wieku 15-22 lata, i połączymy ich z biznesmenami, którzy już postawili spółkę w ich niszy. 


Posłuchaj
11:32 czwórka pierwsze słyszę 26.06.2024 kacper szklarczyk 7.32.mp3 O swojej działalności i aktywności oraz inicjatywie młodych opowiada Kacper Szklarczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W tym programie przedsiębiorcy wspierali młodych przez 3-6 miesięcy podczas zakładania i rozwijania spółki. Odbyły się warsztaty biznesowe, technologiczne, wsparcie software house'u w stawianiu pierwszych prototypów aplikacji. Organizowany był też Demo Day, podczas którego prezentowano wdrożone rozwiązania. 

Kacper Szklarczyk przyznaje, że zawsze otaczał się ludźmi, którzy chcieli działać. Zdradza też, że młodzi często odbijali się od szklanego sufitu z powodu swojego wieku. 

Badania wykazują, że startupy założone przez osoby poniżej 25 roku życia mają najmniejsze szanse na powodzenie. Czwórkowy gość zauważa jednak inną rzecz - tu nie liczy się startup, ale człowiek. - Młoda osoba, która cały czas się rozwija, działa, ma coraz większe szanse na sukces, ma coraz silniejszy network inwestorski, coraz lepsze kontakty - wymienia. - A trzeba wspomnieć, że ten świat nadal jest rządzony kontaktami. 

Może się wydawać, że dobry startup to przede wszystkim pomysł. Kacper Szklarczyk wyjaśnia jednak, że pomysł to jedynie 5 procent działania, a liczy się egzekucja wspierana przez kontakty, doświadczenie i pieniądze, a te idą przez kontakty. 

Stypendium i studia w Sztokholmie

Kacper działa, ale też uczy się. Jest stypendystą fundacji Rafała Brzoski, która wspiera młodych Polaków, którzy chcą studiować na najlepszych uczelniach na świecie. - Ja dostałem stypendium na studiowanie na uczelni medycznej Karolinska Instytut w Sztokholmie. To aktualnie najlepsza uczelnia medyczna w Unii Europejskiej - mówi. - Pomogli sfinansować mi czesne i mieszkanie, po to, bym mógł realizować swoją wizję właśnie tam. Regularnie też korzystam z wsparcia psychologicznego, które zapewnia mi fundacja. 

Czwórkowy gość zwraca uwagę, że jest w naszym kraju wiele stypendiów, o których nikt nic nie wie. Stypendyści Fundacji Rafała Brzoski prężnie działają na rzecz rozpropagowania tej pomocy, dzielą się swoim doświadczeniem, opowiadają o niej swoim znajomym. 

Generation gap

W Polsce jest wielu bardzo ambitnych, ciężko pracujących ludzi. Za granicą mamy właśnie taką opinię. Jesteśmy gotowi pracować długo i ciężko, by osiągnąć swój sukces. 
- Ja całe życie rozmawiam i przebywam w towarzystwie osób o około dekadę starszych - zdradza gość "Pierwsze słyszę". - Zdarza się, że odczuwam generation gap, gdy przebywam ze swoim pokoleniem. Spotkałem dużo zetek czy starszych alf, które są roszczeniowe w kontekście pracy czy odpowiedzialności. Oni zobaczyli, jak jest na Zachodzie, chcą też z tego korzystać, ale ta zmiana w Polsce nadeszła zbyt szybko.  


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Kacper Szklarczyk (laureat Forbes 25 Under 25, stypendysta Fundacji Rafała Brzoski, założyciel TeenCrunch)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 07.32

pj/wmkor

Czytaj także

Trendy w innowacyjności. Czym jest a-commerce?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 11:00
Ukazał się raport dotyczący trendów w innowacyjności. Wskazuje on kierunki rozwoju. W danych z ostatniego półrocza nie ma jednak AI, a znajdziemy w nim a-commerce czy sprzątanie kosmicznych śmieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie Z. Jak ważna jest ochrona środowiska i zielone umiejętności w miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 13:10
Niedawno światło dzienne ujrzał raport "Pokolenie Z a zielone umiejętności". Wynika z niego m.in., że dla przedstawicieli młodego pokolenia ważne są wartości proekologiczne także w miejscu pracy.
rozwiń zwiń