- Tanie linie lotnicze cieszą się nieustającym zainteresowaniem.
- Co prawda ceny biletów nie są już takie atrakcyjne, jak kiedyś, ale nadal można je kupić do 100 zł. w dwie strony.
- Wszystko zmierza do tego, żebyśmy płacili tylko za fotel i mały plecak, a w wszystko inne mieli w dodatkowej cenie - mówi Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4Free.pl.
- Tanie latanie to suma cierpień i wyrzeczeń, które jesteśmy w stanie znieść, żeby dotrzeć do celu - podkreśla ekspert. - Wszystko zmierza w tym kierunku, żeby w cenie biletu były tylko fotel i mały plecak, a w wszystko inne à la carte - na żądanie i za dopłata.
Miejsca stojące w samolocie
Spełnieniem marzeń tanich przewodników byłoby na pewno wprowadzenie miejsc stojących. Z takim pomysłem 10 lat temu wyszedł właściciel jednej z popularnych linii lotniczych. - Ten temat co jakiś czas powraca, ale nadal budzi wątpliwości ze względu na bezpieczeństwo - opowiada redaktor Mariusz Piotrowski. - Te miejsca stojące to tak naprawdę barowe siedziska z pasami bezpieczeństwa i podparciem na część lędźwiową. Niestety w przypadku turbulencji to zabezpieczenie może być niewystarczające. Ale i tak myślę, że byłby to absolutny hit sprzedażowy.
Więcej foteli na pokładzie
- W niedalekiej przyszłości tanie linie lotnicze na pewną będą korzystały z tego, co przyniesie rewolucja w zakresie wagi i wymiarów foteli lotniczych. Już jest ich więcej, na szczęście są tak zaprojektowane, że choć miejsca na nogi jest mniej, to można się w nich wygodnie usadowić - dodaje rozmówca Jędrzeja Rosiewicza.
27:16 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - latanie 09.06.2024.mp3 Tanie linie lotnicze - wszystko, co powinienieć wiedzieć, zanim zaplanujesz wakacje (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
Wi-Fi i zakupy w intranecie
Jeśli chodzi o nowe usługi, to są to wszystkie rzeczy, które sprawią, że pasażer będzie skłonny zapłacić więcej - wyjaśnia Mariusz Piotrowski. - Z jednej strony tanie linie lotnicze rozwijają w swoich samolotach klasę biznes. Z drugiej - rozwija się trend dotyczący korzystania w trakcie lotu albo z Wi-Fi, albo wewnętrznej sieci dla pasażerów, która zapewnia rozrywkę w postaci gier czy filmów, ale także zakupów na pokładzie.
Leżanki i łóżka piętrowe
Ciekawym rozwiązaniem w podróżowaniu klasą ekonomiczną na dłuższych trasach jest koncept leżanek, czyli dostawek, które tworzą z całego rzędu łóżko. Niestety, żeby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba wykupić nie tylko usługę, ale i cały rząd foteli - opowiada gość Czwórki. - Pojawiła się też linia z Nowej Zelandii, która pod koniec roku wprowadzi innowacyjny projekt „skynest”. To będą piętrowe łóżka umieszczone w specjalnych, odizolowanych kapsułach na tyłach samolotu. Niestety za to też trzeba będzie zapłacić - od 1000 do 1500 złotych.
Zobacz także:
Ile dziś kosztuje "tani bilet"?
Ci pasażerowie, którzy mają mniejsze wymagania i traktują samolot jak zwykły środek lokomocji, nadal mogą sporo zaoszczędzić na zagranicznych podróżach. Jak przyznaje redaktor portalu Fly4Free.pl najtańszym biletem, który udało mu się kupić, był bilet na trasie Mediolan - Bergamo. Zapłaciłem za niego ok. 6 złotych i to w obie strony - mówi. - Było to kilka lat temu i dziś takie promocje raczej już się nie zdarzają, ale ciągle można kupić sobie bilet w dwie strony poniżej 100 złotych.
Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<
***
Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Gość: Mariusz Piotrowski (redaktor portalu Fly4Free.pl)
Data emisji: 09.06.2024
Godzina emisji: 17.15
kul