"Problem trzech ciał" Cixin Liu - nowe spojrzenie na fantastykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 16:50
Chiński pisarz jest wschodzącą gwiazdą światowej literatury. Jego książki czytają m.in. Barack Obama i Mark Zuckerberg.
Audio
  • O książce Cixina Liu "Problem trzech ciał" opowiada Tymoteusz Wronka (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lena_graphics/Shutterstock.com

bułhakow pap 1200.jpg
"Mistrz i Małgorzata". Książka, której miało nie być

Cixin Liu opublikował ponad 20 powieści i antologii z gatunku hard science fiction. Polskim czytelnikom znany jest z opowiadania "Wędrująca Ziemia", zamieszczonego w antologii "Kroki w nieznane". Akcja nowej powieści, "Problem trzech ciał" prowadzona jest równolegle: współcześnie, gdy na rynku pojawia się komputerowa gra, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc i podczas chińskiej rewolucji kulturalnej sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to także ziemianie nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady. - Są ekolodzy, są Chińczycy, są też… obcy. Fabuła jest ciekawa, choć dość prosto prowadzona. Na szczęście poszczególne wątki się zazębiają - opowiadał Tymoteusz Wronka. Podkreślał, że choć treść "Trzech ciał" w dużej mierze dotyczy praw fizyki i wirtualnej rzeczywistości, nie ma tu skomplikowanych teorii naukowych.

Tymoteusz Wronka Chińska literatura to dla nas coś nowego. Choć tamtejszy rynek literacki jest duży, jest także mało znany na świecie. Dlatego ludzie zaczynają się interesować chińskimi powieściami i wiele osób po nie sięga

Jak przekonywał Czwórkowy gość, autor "Trzech ciał" idzie pisarskim tropem "zachodnich klasyków". - Jest pisarzem, ale przede wszystkim pozostaje naukowcem - tłumaczył Wronka. Mówił take o rynku powieści science fiction w Chinach i zdradził, czy doczekamy się filmowych wersji powieści Cixina Liu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Tymoteusz Wronka (portal "Na ekranie")

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/jsz

Czytaj także

Historia fajerwerków sięga starożytnych Chin!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 12:00
Ok. 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han, w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Dziś pokazy fajerwerków to skomplikowane spektakle, w których wykorzystuje się najnowsze technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystko albo nic". Co łączy Pawła Deląga z Bridget Jones?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 15:30
O najnowszym filmie z udziałem polskiego aktora mówi się, że to idealna propozycja dla fanów najsłynniejszej brytyjskiej singielki. - To film bardzo prawdziwy i być może dlatego - a dotychczas pokazywany jest w kinach na Słowacji i w Czechach - w tych krajach pobił już blisko czterokrotnie wpływy obsypanego nagrodami "La La Land" - opowiadał Paweł Deląg, odtwarzający jedną z głównych ról we "Wszystko albo nic".
rozwiń zwiń