Audioriver Lab: ćwiczenia z (nie)narzekania, DIY i networking
Impreza jak co roku odbędzie się na plaży w Płocku, a tradycyjnie Festiwal poprzedza konferencja muzyczna. Podczas Audioriver Lab jeden z paneli dotyczył związku muzyki i animacji. Czy można zobaczyć dźwięk? Sprawdziła to Justyna Tylczyńska razem z filmoznawcą i prowadzącym warsztaty Pawłem Świerczkiem. - Współcześnie muzyka praktycznie nie istnieje bez strony wizualnej - przekonywał. - Tylko specyficzne gatunki takie, jak np. folk posiadają tendencje antywizualne. Zaspokajają potrzebę "bycia" z muzyką bezpośrednio, nie poprzez obraz, ale i na tej płaszczyźnie forma odbioru muzyki ewoluuje. Nawet radio ma już swoją wizualną formułę - wyjaśniał.
Kiedy muzyka oderwała się od odtwarzacza i płyt CD przestała być namacalna. Musieliśmy sobie to czymś zastąpić - właśnie taką funkcję spełnia wizualizowanie muzyki Paweł Świerczyk
Czy piosenka bez teledysku może odnieść sukces? Z czego wynika "potrzeba wizualności"? W jakim kierunku będzie rozwijała się kultura audiowizualna? O tym w nagraniu rozmowy.
Trzy dni na plaży i blisko sto koncertów na kilku scenach. Na Audioriver nie zabraknie Czwórki - 28 lipca odbędzie się druga część debaty "Qvo Vadis Techno?". Relacje z festiwalu będziecie mogli śledzić na naszych mediach społecznościowych.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska
Data emisji: 2.07.2018
Godzina emisji: 7.15
ac