Czy mieszkańcy szczęśliwych miast boją się "blue monday"?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 15:20
Skandynawski patent na szczęście. Czego możemy nauczyć się od Szwedów, Norwegów, Duńczyków i Finów w "blue monday". 
Życiową filozofią Finów jest sisu (tłum. iść), czyli specyficzny hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. (zdjęcie ilustracyjne)
Życiową filozofią Finów jest "sisu" (tłum. iść), czyli specyficzny hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Kichigin

"Blue monday" to termin stworzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, który twierdzi, że trzeci poniedziałek stycznia na półkuli północnej, to najbardziej depresyjny dzień w roku. Zdaniem naukowca właśnie tego dnia kumulują się różne negatywne czynniki pogodowe, psychologiczne i ekonomiczne, powodując u wielu osób zły nastrój. Choć wyliczenia psychologa z Wielkiej Brytanii zostały zakwestionowane i uznane za pseudonaukowe, to specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym potwierdzają, że w tym okresie mają więcej pacjentów z pogorszonym nastrojem. Grunt to wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Szymon Majchrzak sprawdzi jaki patent mają na to Skandynawowie, którzy - według rankingów - zaliczani są do najszczęśliwszych narodów na świecie. 

Gościem audycji będzie też Anastassia Volodchenko, ekspertka ViPol, z którą porozmawiamy o tym, czy nowy rok to dobry czas na szukanie nowej pracy. Z badań wynika, że pracownicy poniżej 25 roku życia u jednego pracodawcy rozwijają karierę średnio 14 miesięcy, a pracownicy w wieku 25-35 zmieniają pracę co cztery lata. Od czego zacząć taką zmianę?

Po godz. 9.00 Martyna Ogonek sprawdzi, czy koncerny tytoniowe będą płacić za sprzątanie niedopałków. Taki przepis obowiązuje już w Hiszpanii. Jest to część większego pakietu regulacji, które przyjął ten kraj dla lepszej ochrony środowiska. W ich skład wchodzi też m.in. zakaz sprzedaży jednorazowych plastików, takich jak patyczki do uszu czy jednorazowe kubki. 

***

Na "Pierwsze słyszę" - w poniedziałek (16.01) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kul


Czytaj także

Syllogomania. Czym jest zbieractwo i czy można się z niego wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 12:29
Przedmioty stają się naszym przekleństwem, urastają do ogromnej rangi w życiu. - Z wyleczeniem się ze zbieractwa wiążą się bardzo silne emocje, chory najczęściej nie potrafi sam podjąć decyzji o usunięciu zbędnych rzeczy z domu - mówiła Paulina Pawlak, psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zodiakarstwo. Nowe hobby na czas kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 16:30
Coraz więcej osób zgłębia tajemnice astrologii i spogląda w gwiazdy, by odczytać swoje kosmogramy. Słoneczny znak zodiaku jest też uznawany za istotną informację na temat człowieka. 
rozwiń zwiń