Krew - największy dar
Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Cały proces nie trwa długo. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować życie trzem osobom. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to tylko 8 minut. Dlatego Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. We wtorek, 14 lutego, w godz. 10.00 do 15.00 każdy nowy oraz przyszły krwiodawca może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia.
Oddawanie krwi - obalamy mity
Z oddawaniem krwi wiąże się wiele mitów i stereotypów oraz obaw. - Na przestrzeni lat oddałem blisko 40 litrów krwi i wszystko jest w porządku. Zaznaczam, że nie jestem jeszcze rekordzistą - mówi gość audycji. - Nie trzeba robić specjalnych badań, trzeba być zdrowym. Samo oddawanie krwi trwa około ośmiu minut, jednak cały proces wraz z badaniami i regeneracją trwa około dwóch godzin. Badanie nie jest skomplikowane i przebiega standardowo.
Wszystko zaczyna się od mierzenia temperatury, żeby wykluczyć ewentualne choroby i infekcje. Następnym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza o stanie zdrowia i pobranie próbki krwi, której test kwalifikuje nas do pobrania krwi w danym dniu.
Cały proces nie wymaga specjalnych przygotowań. - Trzeba zjeść nie za duże i nie za tłuste śniadanie. Należy być też odpowiednio nawodnionym - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Krew może oddać każdy, jednak są pewne wykluczenia. Oddawać krwi nie mogą osoby, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby. Także osoby, które wcześniej podróżowały do egzotycznych krajów, gdzie występuje malaria, muszą odczekać pół roku, a nawet rok zanim oddadzą krew.
Zobacz także:
Tatuaże nie są przeszkodą
Jak przekonuje gość Czwórki, do mitów należy twierdzenie, że oddawać krwi nie powinny osoby, które mają tatuaże, a także te po gastroskopii. Jest to częściowa prawda. W tych przypadkach także obowiązuje pół roczna przerwa po zabiegach, jednak potem spokojnie można zasilać banki krwi.
- Innym mitem jest twierdzenie, że jak już się zacznie oddawać krew, trzeba będzie to robić do końca życia. Wiele osób jest przekonana, że wówczas występuje nadprodukcja krwi. Absolutnie nie jest to prawdą - przekonuje honorowy krwiodawca. - Organizm sam to reguluje. 450 ml., które ubędzie nam co osiem tygodni nie ma żadnego wpływu dla naszej homeostazy i nie determinuje oddawania krwi przez kolejne lata.
Krwi cały czas brakuje
Po oddaniu krwi należy zjeść posiłek lub czekoladę, która uzupełnia utratę kaloryczną. Dodatkowo, krwiodawcy mogą skorzystać z dwóch dni wolnego, przeznaczonych na regenerację organizmu. Mieszkańcy Warszawy, którzy oddali 18 litrów krwi, mogą także korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
- Absolutnie nie obawiajcie się dołączyć do grona honorowych krwiodawców. Zauważcie ile dobrego to daje, bo krwi cały czas brakuje - apeluje Dawid Kozłowski. - Nie zastanawiajcie się i idźcie do punktów krwiodawstwa. Wam lub Waszym bliskim też kiedyś czyjaś krew może uratować życie.
11:25 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - akcje krew 14.02.2023.mp3 Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca o faktach i mitach związanych z oddawaniem krwi (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Dawid Kozłowski, honorowy krwiodawca.
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 9.15
aw/mat.pras.