Japończycy rezygnują z podróży. Brakuje im pieniędzy i covidowych restrykcji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 12:25
W tym roku na zagraniczne wakacje wyruszy ponad połowę mniej Japończyków niż przed pandemią. Podróż do Europy już nie jest tak popularna. Kryzys gospodarczy dotknął portfeli Japończyków, jednak oni boją się wciąż pandemii, oraz wojny toczącej się bardzo blisko. 
Przed pandemią Japończycy uwielbiali podróże, teraz się to zmieniło
Przed pandemią Japończycy uwielbiali podróże, teraz się to zmieniłoFoto: Shutterstock/Powerofflowers

Niedawno, po pandemii Covid-19, otwarto granice większości azjatyckich krajów. Na początku 2023 roku zakończyła się też polityka Zero Covid w Chinach. Wiele państw świata liczyło, że będzie to bodziec, który uruchomi turystykę, że Azjaci ruszą w świat. Tymczasem np. Japończycy podróżować wcale nie chcą. 

- Na przełomie listopada i grudnia 2022 zniesiono restrykcje dotyczące wjazdu powrotnego do Japonii, wcześniej były one dość uciążliwe. Spodziewano się, że Japończycy wyjadą na wakacje. Jednak ankieta przeprowadzona przez Morning Consult wykazała, że aż 35 procent z nich nigdzie się nie wybiera. Nie mają ochoty jechać na wakacje - mówi Ewelina Garbicz, mieszkanka Japonii, autorka bloga "Zielona herbata z cukrem". 

Tę ankietę przeprowadzono w 15 krajach świata. Japońskich poziom niechęci do podróży okazał się najwyższym. - Japończycy nie mają ochoty wyjeżdżać na wakacje krajowe czy zagraniczne - mówi blogerka. - Pierwszym powodem są ceny lotów - one bardzo poszły w górę. Przez wojnę na Ukrainie w tej chwili samoloty z Japonii czy Korei mają o wiele dłuższe trasy lotu - lot jest wydłużony o 5 godzin. Do tego trzeba spojrzeć na ceny hoteli i transportu w Europie - one też wzrosły. Japończycy bardzo się skarżą, że przez pandemię niestety gospodarka kuleje - nie mają więc oszczędność i pieniędzy na podróże - wymienia. 


Posłuchaj
05:15 czwórka pierwsze słyszę 04.04.2023.mp3 Dlaczego Japończycy rezygnują z podróży po świecie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Ewelina Garbicz zauważa, że przez problemy rynkowe, niewielu Japończyków jest w stanie pozwolić sobie na przerwę w pracy. - Za chwilę, na początku maja, będzie mieć tzw. golden week - przypomina. - Zwykle Japończycy w ten czas gromadnie wyjeżdżali za granicę np. do Europy. W tej chwili ceny są bardzo wysokie, to się nie opłaca. Zostają w kraju, po nim będą podróżować. 

Japończycy wciąż z dużym respektem podchodzą do pandemii koronawirusa. Mimo że zalecenia noszenia maseczek na zewnątrz zostały dawno zniesione, a 13 marca zniesiono zlecenia noszenia ich w pomieszczeniach zamkniętych, to 90 procent japońskiego społeczeństwa nosi je. 80 procent Japończyków wciąż używa środków do dezynfekcji rąk wchodząc do sklepów. - Gdy patrzą na kraje zachodu to trochę martwi ich brak restrykcji, ten brak rygoru sanitarnego w Europie - zauważa rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Oni są narodem przezornym, ceniącym sobie spokój. W podjęciu decyzji o wyjeździe do Europy przeszkadza im też bliskość wojny, która toczy się za polską granicą. Oni cenią bezpieczeństwo i przewidywalność, a działania wojenne tego nie dają - dodaje. 

wojna
jako naród bardoz przezorny cenispbe skpokój bezpieczeństwo przewidywalność
działania wojenne tego nie dają

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.04.2023

Godzina emisji: 09.45

pj

Czytaj także

Fenomen japońskiej kultury. "Niesamowite pomysły i ogrom pracy"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:43
Książka Matta Alta "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat" to historia zjawisk, trendów i produktów, które ukształtowały XXI wiek na całym świecie i bez których współczesny człowiek nie wyobraża sobie kultury masowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break w Neapolu. Dlaczego warto go "zobaczyć i umrzeć"?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 13:00
Neapol to miasto z jedną z największych starówek w Europie wybudowane u stóp Wezuwiusza, do którego warto się udać, żeby złapać trochę promieni słońca. 
rozwiń zwiń