Sztuczna inteligencja w medycynie. ChatGPT w roli lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 12:30
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia, a ChatGPT zaskakuje nas swoimi możliwościami. Okazuje się, że sztuczna inteligencja zdaje już egzaminy lekarskie, a nawet poradziła sobie ze skomplikowanym przypadkiem medycznym. Czy jego kolejna odsłona może przynieść rewolucję w medycynie?
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynieFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

ChatGPT ma za sobą pierwsze sukcesy w medycynie. Sztuczna inteligencja zdała złożony, amerykański egzamin, a do tego rozwiązała przypadek pacjenta chorującego na zaburzenie zdarzające się raz na sto tysięcy przypadków. Możliwości ChatuGPT fascynują nie tylko potencjalnych pacjentów, ale też lekarzy.

- Sztuczna inteligencja to jest coś, z czym powinniśmy nie walczyć, a współpracować. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że w przypadku, gdy trafia do mnie bardzo dużo wyników, to wówczas asystent, pod postacią sztucznej inteligencji, mógłby mi wskazywać niepokojące punkty - tłumaczy Bartosz Fjałek, specjalista w dziedzinie reumatologii. - Wówczas nie czytalibyśmy całego opisu USG, gdzie mamy opis również struktur, które nie budzą żadnych wątpliwości klinicznych, tylko byśmy mieli zaznaczone stany, na których musielibyśmy się skupić.

Pojawia się pytanie, czy ChatGPT w przyszłości nie stanie się zagrożeniem dla zawodu lekarza. - Nikt z moich kolegów tego się nie obawia - mówi Michał Medejski z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. - Tutaj mówimy raczej o tym, jak bardzo sztuczna inteligencja będzie wspierała pracę lekarza, a nie to, czy go zastąpi. Ostateczna diagnoza będzie należała do człowieka. 

Rozmówca Szymona Majchrzaka zwraca uwagę, że taka współpraca mogłaby znacznie odciążyć lekarzy. Mieliby oni więcej czasu dla pacjentów, podczas wizyty szansę na dokładniejsze zgłębienie tematów medycznych. Dodaje także, że nic nie zastąpi osobistego kontaktu na linii lekarz-pacjent.

Zobacz także: 

Jak zauważa Bartosz Fjałek, osiągane przez ChatGPT dobre wyniki z egzaminu jeszcze o niczym nie świadczą. - Egzaminy to jest analiza, czyli moc obliczeniowa. Jeśli nauczymy sztuczną inteligencję rozwiązywania testu, to ona go rozwiąże. Czasem może rozwiązać testy z lepszym wynikiem niż ludzie - tłumaczy. - Jednak w pracy lekarza potrzebne jest to, czego jeszcze sztuczna inteligencja wydaje się nie ma, czyli logicznego myślenia i łączenia np. dwóch objawów kompletnie ze sobą niezwiązanych, które akurat w takim układzie mogą dawać zupełnie inne rozpoznanie. To czego brakuje sztucznej inteligencji to empatia, nie da się jej także nauczyć kontaktu z pacjentem.


Posłuchaj
03:59 CZWORKA/Pierwsze Słyszę- chat GPT 19.04. 2023.mp3 Sztuczna inteligencja w medycynie. ChatGPT w roli lekarza? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 19.04.2023

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Inżynieria dotyku. Czym jest haptyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:00
Internet zmysłów - wiele wskazuje, że to właśnie w tym kierunku zmierzają nowe technologie. Dużą rolę w tym procesie może odegrać haptyka, czyli możliwość przesyłania dotyku przez sieć i personalizacja tego odczucia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
rozwiń zwiń