Historia - jak zainteresować wydarzeniami z przeszłości innych?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 15:05
1 września to data, która jest ważna w dziejach Polski i całego świata. Rocznice jak ta, skłaniają do opowiadania o historii i wydarzeniach minionych dni. Jak jednak to robić w sposób interesujący sposób? To sprawdzamy w Czwórce.
W internecie można znaleźć wiele ciekawych historycznych treści
W internecie można znaleźć wiele ciekawych historycznych treści Foto: Shutterstock/insta_photos
  • Rocznice ważnych wydarzeń sprawiają, że w tych dniach więcej uwagi poświęcamy historii. 
  • Ta niestety, ze szkoły nie kojarzy się najlepiej. "To suche fakty i mnóstwo dat". 
  • Pasjonaci historii próbują przybliżać historyczne wydarzenia w jak najbardziej atrakcyjny sposób. 

Historia nie musi być nudna 

- Historia wcale nie musi być była nudna, składać się z suchych dat i faktów - przekonuje Rafał Sadowski, autor kanału o tematyce historycznej. - W moich szkolnych czasach, pomimo, że fascynowałem się historią, miałem z nią słodko-gorzką relację. Miałem różnych nauczycieli. Także takich, dzięki którym wyniosłem przekonanie, że historia, jeżeli się dobrze poda, potrafi być naprawdę smakowita i pikantna. Potrafi nas przenieść w zupełnie inną rzeczywistość.

Sadowski nie jest z wykształcenia historykiem, jednak jego zainteresowania zamieniły się w prawdziwą pasję. Wpadł na pomysł, żeby swoimi fascynacjami dzielić się z innymi w sieci. Jego podcasty mimo, że długie, cieszą się dużą popularnością.


Podcast historyczny - ważne co interesuje odbiorców

- Podczas poszukiwania tematów, staram się wejść w buty odbiorców. Staram się odgadnąć, co może ich zainteresować i zastanowić, jakie pytanie mógłby zadać szeregowy słuchacz. Sięgnijmy do przykładów obecnie najbliższych i punktem wyjścia może być pytanie: jak dlaczego w Europie doszło do wybuchu II wojny światowej? Skąd się brały siły, które sprawiły, że Niemcy w latach 30. znaleźli się w takim punkcie? Skąd się wzięła odrodzona Polska? Jakie zjawiska zachodziły, co czuli ludzie? - opowiada gość audycji. - Muszę podkreślić, że jako twórca mam ten luksus, że mogę wybrać sobie temat. Z reguły wybieram ten, który naprawdę mnie interesuje, sprawia, że włos mi się jeży na głowie i czuję, że chcę się tym dzielić ze światem. Dlatego też łatwo mi o nich mówić. Wybieram takie tematy, przy których jestem przekonany, że to będzie strzał w dziesiątkę i w danym momencie zawsze tak jest.


Zobacz także: 

Gość Kamila Jasieńskiego zaznacza, że swoimi materiałami i podcastami chce przekonać odbiorców, że historia może być interesująca. - Chciałem pokazać, że nie jest to zestaw dat, postaci, wydarzeń. Za tym stoją emocje, to są ludzie, to są ich przemyślenia, lęki i radości - tłumaczy. - To są intrygi, sytuacje, które zdarzały się i mogą się zdarzyć w przyszłości. Zawsze, gdy piszę scenariusz odcinka, przyświeca mi myśl przewodnia "przeszłość jest naszym drogowskazem, a teraźniejszość jest darem i od nas zależy, czy podążymy tym drogowskazem".

|Zobacz także >>> Historia - Skarby radiowego archiwum

 

Posłuchaj
17:04 Czwórka/Pierwsze Słyszę - lekcje historii 01.09.2023.mp3 Lekcje historii – jak zainteresować nimi innych? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Rafał Sadowski (autor kanału Podcast Historyczny)

Data emisji: 01.09.2023

Godzina emisji: 08.15

aw


Czytaj także

Dla planety pożegnamy Facebooka? Jak ekologicznie korzystać z nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 10:11
Nieodłączona od prądu ładowarka, oglądanie śmiesznych filmików z kotkami, kopanie kryptowalut czy przechowywanie w skrzynce starych, niepotrzebnych już maili - wszystko to ma wpływ na nasz cyfrowy ślad węglowy. Okazuje się, że Polacy chętnie zdecydują się na zmiany nawyków, by pomagać planecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy najlepsi na świecie. Zwyciężyli w międzynarodowym turnieju znanej planszówki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 14:00
Polska drużyna wróciła z tarczą z Belgii. Nasi rodacy okazali się bezkonkurencyjni w grze Warhammer 40k. To pierwszy taki sukces polskiej ekipy od dziewięciu lat. W Czwórce o tym osiągnięciu opowiadają Patryk Maik i Jakub Wichrowski z Team Poland 40.
rozwiń zwiń