W radiu nie ma rzeczy niemożliwych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 15:13
Wielu mówi o "magii radia". Z okazji Światowego Dnia Radia Patryk Kuniszewicz i ekipa czwórkowych repotrerów zdecydowali się podzielić ze słuchaczami swoimi zawodowymi tajemnicami.
Audio
W radiu nie ma rzeczy niemożliwych
Foto: Czwórka

Radio to czar, głosy z pudełka - radia, albo komputera. Ale zanim powstaną materiały, kóre możemy usłyszeć na antenie, wielu ludzi, w tym dziennikarze, muszą w nie włożyć sporo pracy.

- Przygotowując materiał reporterski trzeba zacząć od sprawy merytorycznej - mówi Karina Stadnicka, czwórkowy wydawca. - Umawiamy się z reporterem o czym będzie dana relacja, jak długo potrwa, a także czy w materiale będzie nagrany gość, czy może będzie to relacja reportera z danego miejsca bądź o danym wydarzeniu. Od tego zależy kolejny krok, czyli tzw. zamówienia techniczne - tym zajmuje się wydawca.

Dla reportera bardzo ważny jest mikrofon. Inżynier dźwięku Jerzy Wleźliński zwraca uwagę na tzw. "plany mikrofonu". - To sytuacja podobna do tej, jaka ma miejsce podczas produkcji filmowej, tyle, że chodzi o dźwięk - tłumaczy ekspert.

W reporterskiej relacji najważniejsze są emocje. Wydawcy stawiają więc na barwne opowieści - takie dzięki którym słuchacz będzie mógł zobaczyć "namalowany" przez reportera obraz.

Dziennikarka Czwórki, Katarzyna Węsierska przyznaje, że w radiowej pracy zdarzają się też problemy. - Czasem podczas wywiadu, wokół mikrofonu pojawiają się inni ludzie, którzy koniecznie chcą zaistnieć i wydają różne odgłosy, to oczywiście bardzo przeszkadza - opowiada reporterka. Martyna Ogonek zdradza zaś, że i jej zdarzyły się wpadki, kiedyś podczas rozmowy z ekspertem musiała pędzić do kiosku po nowe baterie, bo jej sprzęt nagrywający przestał działać.
Radiowcy muszą być przygotowani na wiele różnych sytuacji. Nierzadko zdarza się konieczność przygotowania materiału na "już", a nie zawsze jest łatwo dodzwonić się do konkretnych ekspertów.

Dowiedz się więcej o technicznych aspektach tworzenia materiałów radiowych przez naszych reporterów, klikając w załączony plik dźwiękowy z audycji "W cztery oczy".

(pj)

Czytaj także

Mokre krzesła, złośliwe podszepty i głupie miny czekają na radiowców

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 11:39
A i to jeszcze nie wszystko. Życie radiowca, choć przyjemne, łatwe nie jest. Zwłaszcza, że wkoło czają się koledzy z dużym poczuciem humoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma zamiennika dla radia"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 14:45
- Zaryzykuję tezę, że radio jest medium najsilniejszym, gdyż odwołuje się do najdoskonalszego instrumentu, jakim dysponuje człowiek, czyli jego wyobraźni - podkreśla Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Czy to się zmieni, gdy radio zacznie nadawać cyfrowo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak to się robi w Polskim Radiu - tylko dziś radio od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 08:03
Z okazji Światowego Dnia Radia bierzemy pod lupę wszystko, co z radiem związane. Od montażu przez kable i łącza satelitarne, aż po głośniki w państwa domach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki tym ludziom dźwięk w radiu dobrze brzmi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
– Praca realizatora dźwięku jest specyficzna, właściwie niesłyszalna dla słuchaczy – opowiada Ewa, realizatorka dźwięku w Czwórce. – Oni bowiem otrzymują wyłącznie końcowy efekt, czyli głos prowadzącego audycję, który wypowiada się na antenie.
rozwiń zwiń