Na półtorahektarowej działce stoi około 150 aut. Najstarszy sprawny, czyli jeżdżący eksponat pochodzi z 1897 roku, a jest nim J.A.G. rocznik 1897 - najstarsze auto w Polsce. – To samochód na naftę, który rozwija ogromną prędkość 5 km/h, a co 5 km trzeba się zatrzymać i naoliwić – wyjaśnia Joanna Mikiciuk, która wraz z mężem prowadzi Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Ona - stomatolog, on – prawnik, ale już od wielu lat nie pracują w zawodach. Powód? Zakochali się w starych samochodach i poświęcili się im w pełni.
- Bardzo niewinnie zaczęła się ta przygoda, jeszcze w czasach studenckich. Po prostu bardzo podobały nam się autka, które były w niełasce, takie inne, archaiczne – wspomina pani Joanna.
Ze swoim pierwszym nabytkiem – kabrioletem Aero 50 - wystąpili na planie filmu "Sekret Enigmy", a za zarobione pieniądze zaczęli … ratować kolejne samochody.
Skupowali całe maszyny albo pojedyncze, zaniedbane części. Pan Zbigniew zna historię każdej z nich. – Ludzie sprzedawali nie tylko samochód, ale i historie. Kiedyś nie chodziło o pieniądze, bo ceny tych aut były symboliczne, ale o to, by posiedzieć, pogadać - opowiada. A żona dodaje, że tworząc muzeum, nie chcieli mieć kolekcji "wydmuszek", aut pięknych i lśniących, ale pustych. – Chcieliśmy stworzyć miejsce dla aut z duszą. Nie są to auta zbierane tylko dlatego, że są stare, ale dlatego, że mają historię - podkreśla.
Swoją pasją zarazili syna Patryka, który od kilku lat tworzy własne kolekcje - starych rowerów i bolidów. A nagrodą za zaangażowanie całej rodziny jest zachwyt w oczach odwiedzających muzeum ludzi z całego świata.
- To miejsce robi ogromne wrażenie. Jestem zaskoczony różnorodnością, jeśli chodzi o okresy, z których pojazdy pochodzą oraz ich rodzaje – mówi jeden ze zwiedzających.
W Muzeum znajdują się bowiem nie tylko samochody, ale i motocykle, samoloty, wozy bojowe, bolidy, rowery, dziecięce wózki i mnóstwo innych starych przedmiotów (maszyny do szycia, radioodbiorniki, żelazka z duszą i wiele, wiele innych rekwizytów).
Posłuchaj "Reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman", a dowiesz się, jakimi samochodami jeździli Józef Stalin i Władysław Gomułka.
Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.
(asz)