"Zdejmujemy buty dla zdrowia. To nie konkurs, w którym chodzi o to, kto dłużej wytrzyma"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 09:00
- Uczymy się chodzić boso już jako dzieci. Moje świadome "bosochodzenie" zaczęło się siedem lat temu. Od tej pory buty poszły w odstawkę - mówił Andrzej Wasilak ze Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych. 
Audio
  • Chcesz zadbać o zdrowie? Zdejmij buty! (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Olichel

indyka NDT pralka 1200.jpg
Drugie życie rzeczy. Jak z pralki zrobić grilla?

W stopie znajduje się ok. 72 tysiące zakończeń nerwowych, 32 kości i 100 ścięgien. Bosa stopa w zetknięciu ze środowiskiem, zwłaszcza nieprzyjemnym, pobudza system odpornościowy do działania. Jeśli te dane jeszcze nie przekonały was do zdjęcia butów zrobi to Andrzej Wasilak ze Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych. - W chodzeniu boso chodzi o wyrobienie wrażliwości, którą zatracamy wkładając buty. Obuwie daje nam pewność stąpania. Bez niego pobudzamy receptory, które znajdują się w stopie - wyjaśniał gość Czwórki. 

Jestem zwolennikiem tego, że trzeba ubierać się ciepło, ale to nieprawda, że marznie się od stóp. Mnie udaje się normalnie funkcjonować nawet przy -25 stopniach Andrzej Wasilak

- Jestem rdzennym mieszkańcem Olsztyna i chyba jedynym, który po mieście chodzi boso. Reakcje ludzi są różne - od zdziwienia po irytację, ponieważ część z nich uważa nas za lekkich wariatów. Chodzenie ulicami miasta nie należy zresztą do najprzyjemniejszych, kostka brukowa nie jest przyjazna bosej stopie, ale daję radę. W tym roku kończę 60. lat, a zdrowiem mogę konkurować z niejednym dwudziestolatkiem - przekonywał.

Dlaczego warto zdjąć buty? Od czego zacząć i czy wymaga to specjalnego przygotowania? Jak wygląda poruszanie się na zewnątrz boso, kiedy temperatura spada poniżej zera? Jakie mity na temat zdrowia i ochrony naszych stóp są nadal powszechne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Gość: Andrzej Wasilak ze Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych. 

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 8.17

ac/pj

Czytaj także

Jak zamienić drzewa w kompas? Zajrzyj do "Przewodnika wędrowca"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:13
- Książka "Przewodnik wędrowca" Tristana Gooleya to kompendium wiedzy o naturze, tego jakie nam daje znaki i o naturalnej nawigacji - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowy kompostownik - naturalny nawóz dla twoich roślin

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:31
Kompostownik to dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. W łatwy sposób naturalne odpadki możemy zamienić w wartościowy nawóz. Do tej pory był przywilejem osób mieszkających poza miastem. Czy można stworzyć go we własnym mieszkaniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne porządki bez chemii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:44
- Silne środki chemiczne zabija nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie, ale również te potrzebne. Naukowo udowodniono, że przesadna sterylność nie jest zdrowa dla organizmu - mówiła Martyna Majewska z bloga naturalnienaturlani.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie rzeczy. Jak z pralki zrobić grilla?  

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:24
Grill stworzony na bazie bębna od pralki, stara opona przerobiona na wygodny nowoczesny puf, zepsute głośniki jako nowe szafki - o drugim życiu rzeczy rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń