Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu
Jak przekonywała, wokół wilg narosły także pewne legendy. - To piękne i spokojne ptaki, jednak ludzie już "przypięli im łatkę". Mówi się, że wilga śpiewa na deszcz - mówiła Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - To nie do końca prawda, ale faktem jest, że samce tego gatunku lubią śpiewać, gdy powietrze ma dużą wilgotność.
ZOBACZ TAKŻE Śpiew zięby zwiastuje deszcz? >>>
Czajka - ptak pełen melancholii >>>
Ptaki te chętnie śpiewają także w okresie godowym. - Czyli w maju i czerwcu - mówiła Magdalena Dziadosz. Samice wysiadują jaja, a samce szukają pokarmu. Gdy młode się wyklują, wilgi wychowują je oboje. Ale to ojciec odpowiedzialny jest za naukę śpiewu. Zimą wilgi, które są ptakami wędrownymi, ruszają do Afryki. - Nie obywa się bez przygód, bo lecą dość daleko - na południe Sahary, po drodze mijają obszar nad krajami, w których wciąż strzela się do ptaków - tłumaczyła ekspert. Wilga jednak zawsze wraca do Polski. - To kwestia warunków, jakie mamy: potrzebują naszych drzew, a także naszego klimatu.
Wszystkim, którzy chcieliby fotografować wilgi, przyda się z pewnością informacja, że ich gniazda przypominają maleńkie, bardzo misternie utkane koszyczki. - Wilgi co roku wracają w te same miejsca. I mniej więcej w tych miejscach zakładają gniazda - mówiła Magdalena Dziadosz.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 7.33, 8.36
kd/kul