Kruk w służbie człowieka. Czy ptaki ruszą z pomocą zarządowi oczyszczania miasta?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:40
Temat nie jest tak absurdalny, jak by się mogło wydawać. Międzygatunkowa współpraca jest możliwa - tego dowodzą Szwedzi, którzy właśnie trenują wrony do zbierania śmieci.
Wrona
WronaFoto: shutterstock/Morena Photo

Sprawdzony pomysł

Jak się okazuje, pomysł nie jest nowy. Został już przetestowany we Francji i w Danii, gdzie skrzydlaci sprzątacze dobrze się sprawdzili. Teraz testy trwają w Szwecji. Póki co wrony będą zbierać na ulicach niedopałki. Nie będzie to jednak praca niewolnicza, w zamian ptaki będą otrzymywać jedzenie.

- To nie jest nic nowego, że ptaki sprzątają po nas nasze śmieci. W większości przypadków oczywiście robią to zupełnie nieświadomie. Wykorzystują różne nasze pozostałości, odpadki, choćby do budowy swoich gniazd - mówi Adam Zbyryt, popularyzator nauki i autor książek o ptakach. - Takie drobne ptaki jak dziwuszki ogrodowe, które żyją w Ameryce Północnej, nauczyły się wykorzystywać niedopałki właśnie po to, aby umieszczać je w swoich gniazdach.
I to wcale nie wynika z ich pociągu do papierosów. Chodzi tu o nikotynę, która jest zawarta w niedopałkach i ma właściwości trujące i jest niebezpieczna dla pasożytów. Umieszczanie więc niedopałków w gniazdach sprawia, że jest ich tam mniej.


Za usługę jedzenie

W szwedzkim eksperymencie wrony mają zbierać niedopałki i zanosić je do specjalnego pojemnika. Po jego wrzuceniu mają otrzymywać porcję jedzenia. Będzie to więc współpraca korzystna dla obydwu stron. - Krukowate są znane z tego, że są niezwykle inteligentne. Wśród naukowców funkcjonuje nawet przydomek "opierzone małpy". To zresztą odzwierciedla ich niezwykłą inteligencję - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Nie od dziś wiadomo, że potrafią rozwiązać różnego rodzaju zagadki i zagadnienia, z którymi czasem mają problem małe dzieci.

Zobacz także

Jak się okazuje, najsłynniejsze z krukowatych - kruki - stosują nawet prawo Archimedesa. - Udowodniono bowiem, że  by dosięgnąć pożywienia umieszczonego w naczyniu z wodą, są w stanie wymyślić, że należy wrzucić do niej kamyczek, by jej poziom się podniósł - tłumaczy w Czwórce Marta Szczypek, przyrodnik. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 08.37

aw

Czytaj także

Co widzą ptaki? "Promienie UV i najczarniejszą czerń"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:35
- Ptaki widzą to, co niewidoczne dla ludzkiego oka - tłumaczyła popularyzatorka nauki Martyna Walerowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie w Paryżu, obiad we Wrocławiu. Najszybsze ptaki świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:00
To najlepsi lotnicy - są takie gatunki ptaków, które na obiad potrafią polecieć do Paryża, a potem na noc wrócić do Polski. Wśród nich znajdziemy też rekordzistę prędkości - najszybsze zwierzę świata. 
rozwiń zwiń