Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy
Niektóre ptaki w ogóle nie czują wysiłku związanego z wielokilometrowym lotem. Wilgi i bociany to przykłady gatunków, które bez problemu zmieniają państwa żerowania.
03:26 czwórka ndt 18.06.2021 ptaki 1.mp3 Rekordziści prędkości w ptasim świecie (Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia)
- Takimi ptakami są też jerzyki - mówi Jacek Karczewski ze stowarzyszenia "Jestem na pTak". Kiedy w Warszawie nadejdzie jakiś letni niż, pada i jest zimno, a wszystkie owady zniknęły, wtedy jerzyki wylatują za albo przed front. Lecą tam, gdzie jest ładna pogoda. Mogą np. ruszyć do Kijowa, a wieczorem wrócić do swoich dzieci z wolem pełnym kijowskich owadów. Dla jerzyka 500 czy 1000 km to nie jest duża sprawa - wyjaśnia.
Czytaj także:
Ale jerzyki nie są rekordzistami prędkości. Tu na prowadzenie bezspornie wysuwa się sokół wędrowny - podczas polowania prześcignąłby nawet najszybsze sportowe samochody.
- Słynny sokół wędrowny uważany jest za najszybszą istotę na Ziemi - ocenia rozmówca Anny Hardej. - W locie poziomym osiąga około 110 kilometrów na godzinę, to może nie jest super imponujące, ale w locie pionowym, pikującym, w czasie polowania te ptaki rozpędzają się zwykle do 180 km na godzinę - dodaje.
Sokoły wędrowne poddano badaniom i zmierzono ich osiągi. Okazało się, że te ptaki w locie poziomym mogą osiągnąć prędkość 400 km/h, a pikując, nawet 625 km/h. - Rekordowa prędkość, jaką do tej pory udało się zarejestrować dla sokoła wędrownego w locie pikującym - to było 389,5 km na godzinę - podkreśla znawca.
Pigeon vs Peregrine Falcon | Animals: The Inside Story | BBC/BBC Earth
Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem
Zobacz także: Być romantykiem jak żuraw >>>
Dużo większe i cięższe od sokołów wędrownych są orły przednie. - Te ptaki w locie pionowym rozpędzają się do 320 km/h, a w poziomym do ponad 130 km/h - mówi Jacek Karczewski. - Wśród rekordzistów jest też wiele gatunków kaczek. Tracze długodziobe czy szlachary - one po prostu mkną po niebie - dodaje.
***