Autostopem do Chin. "Ani przez chwilę nie czułem, że zginę"
Za sprawą książki turyści odwiedzają zapomniane niegdyś miasto, przechowując o nim pamięć. Od dwóch lat w Miedziance, za sprawą Filipa Springera, organizowany jest festiwal reportażu Miedzianka Fest. Spotkania odbywały się na łąkach, polanach, w kościele i na ścieżkach turystycznych.
Kiedyś nie było książek, które w wyczerpujący sposób opowiadałyby o historii tego miejsca. Za źródła służyły spotkania z ludźmi i szukanie Miedzianki w archiwach Paweł Nowak
Jedną z atrakcji była improwizacja, w której aktorzy, we współpracy z autorami tekstów czytali fragmenty reportaży. Opowiadali o tym Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski z teatru Klancyk. - Nie odtwarzamy historii 1:1. Opowiadamy fragmentami, ze świata, w którym ten tekst powstał i w jego absurdalnej wersji. Jesteśmy daleko od sedna problemu. Granicą jest dla nas ludzka krzywda - mówili aktorzy.
Przyjeżdżający tu ludzie naprawdę interesują się historią tego miejsca. Chcą widzieć jak najwięcej, mieć tę Miedziankę utrwaloną Paweł Nowak
Dlaczego dobrze prosperująca miejscowość zaczęła znikać z mapy Dolnego Śląska? Jak przełożyć reportaż na język teatru improwizacyjnego? Na czym polegał "Projekt prawda" zorganizowany przez Mariusza Szczygła? Relacji z tego wydarzenia możemy posłuchać w dołączonym nagraniu.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Paweł Nowak (mieszkaniec Janowic Wielkich, przewodnik po Miedziance), Olga Gitkiewicz (reportażystka, autorka m.in. książki "Nie hańbi" - nominowanej do nagrody literackiej Nike), Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski (aktorzy teatru improwizowanego Klancyk), Agnieszka Pajączkowska (prowadząca projekty związane z opowiadaniem historii za pomocą fotografii), Włodzimierz Nowak (dziennikarz, reportażysta)
Data emisji: 27.08.2018
Godzina emisji: 19.16
ac/pj