"Wszystko za życie" - tropem współczesnego "supertrampa"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 09:45
Chris McCandless był chłopakiem z dobrego, zamożnego domu. Miał troskliwych rodziców i kochającą siostrę. Ukończył college i szykował się do studiów prawniczych. Ale właśnie wtedy postanowił wypisać się z klasy średniej, oddał wszystkie pieniądze i ruszył w drogę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/everst

rowery free1200.jpg
Rowerem - tam gdzie oczy poniosą

Od Meksyku po Alaskę - jeździł autostopem, pociągami towarowymi, wędrował na piechotę, spływał kajakiem. Łatwo zaprzyjaźniał się z poznanymi po drodze ludźmi i równie łatwo te przyjaźnie zrywał, by szukać samotności w dziczy. Nie był jednak zwykłym awanturnikiem i łowcą przygód – raczej filozofem i idealistą. Ukoronowaniem jego życia miała być "ostatnia, największa przygoda, kulminacyjna bitwa, żeby zabić fałszywy wewnętrzny byt i ogłosić triumfalny koniec duchowej rewolucji".

Posłuchaj także:

Jon Krakauer autor książki "Wszystko za życie" podąża tropem "supertrampa", jak sam siebie nazywał McCandless. Na podstawie jego zapisków, listów, rozmów z jego przyjaciółmi stara się odtworzyć losy współczesnego Robinsona i wyjaśnić zagadkę jego odejścia. Ta historia młodości, buntu i poszukiwania wolności od kilkudziesięciu lat inspiruje nie tylko czytelników, ale także artystów. Na jej podstawie powstał niezapomniany film w reżyserii Seana Penna.

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (06.06) po godz. 16.05. Program poprowadzi Agata Nowotnik.

aw/mat.pras

Zobacz więcej na temat: Czwórka ludzie podróże
Czytaj także

"Tycipaństwa" i ich mieszkańcy. Czy Liberland i Królestwo Kabuto istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:00
Bohaterowie Macieja Grzenkowicza to zapaleńcy, idealiści, outsiderzy, którym obecna oferta państwowa nie odpowiada, dlatego stworzyli własne państwa - mikronacje. Wśród nich jest: Christiania, Liberland czy Królestwo Kabuto. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona Góra. Miasto dziesiątek rond

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:35
Zielona Góra słynie z kabaretów, winobrania, ale też rond. Jest ich tam ponad 40, ale co najmniej połowa z nich upamiętnia zielonogórzan, w tym radiowców. 
rozwiń zwiń