W konkursie o Grand Prix Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany powalczą najciekawsze animowane filmy krótkometrażowe z kilkudziesięciu krajów świata, w tym m.in. z Francji, Iranu, Węgier, Ukrainy, Chorwacji, Grecji czy Chile. W tym roku padł rekord w liczbie zgłoszeń konkursowych – selekcji dokonać trzeba było na aż 3200 tytułach. Na rozbudowany program konkursowy liczyć mogą też dzieci i młodzież, dla których przygotowano zestawy filmowe w czterech kategoriach wiekowych.
Pokazy konkursowe uzupełnią dwie polskie premiery:
film Ariego Folmana „Gdzie jest Anna Frank?” oraz „Bob Spit. Nie lubimy ludzi” w reżyserii Cesara Cabrala. Ten pierwszy obraz zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na nazwisko twórcy, który znany jest widzom m.in. z „Walca z Baszirem” czy „Kongresu”, ale i na samą tematykę. Folman bierze na warsztat słynny „Dziennik” Anne Frank i na jego podstawie przedstawia nam bohaterkę – poznajemy ją dzięki opowieści wymyślonej przyjaciółki Kitty, a akcja filmu toczy się w scenerii współczesnej Holandii.
Druga premierowa propozycja, „Bob Spit. Nie lubimy ludzi”, to z kolei szalona animacja łącząca dokument, komedię i film drogi, z Bobem Spitem na czele – starym punkowcem i postacią z komiksu w jednym. Tłem jego przygód jest postapokaliptyczna pustynia zamieszkana przez zmutowane gwiazdy pop z lat 80.
Swoje animowane perełki filmowe dołożą także zaproszeni goście, którzy przygotują dla widzów zestawy krótkich metraży. Zobaczyć je będzie można w ramach pokazów kuratorskich, a tematyka filmów obracać się będzie wokół tegorocznego hasła przewodniego Animocji, jakim jest COEXIST. Spodziewać się więc można ciekawych obrazów związanych m.in. z prawami człowieka, ekologią, naturą, szeroko rozumianą seksualnością czy zależnościami społecznymi.
Po raz pierwszy na Animocjach odbędzie się konkurs teledysków/filmów muzycznych, a wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera animowanego teledysku do utworu z nowej płyty Bisza – bydgoskiego rapera, poety i producenta muzycznego.
Oprócz tego na Animocjach jak zawsze będą warsztaty – tym razem m.in. Masterclass z Alexandrem Siqueirą (ubiegłoroczny zdobywca grand prix za film „Purpleboy”), a także warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci.
W programie także koncert zespołu you.Guru (w składzie: Artur Maćkowiak, Michał Lutrzykowski, Piotr Waliszewski), który zagra do specjalnie przygotowanego na festiwal filmu found footage, którego autorami są fińscy twórcy Natalia Kozieł- Kalliomäki oraz Petteri Kalliomäki.
W tym roku Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu otrzyma Wojciech Paszkowski, aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, a także reżyser dubbingu. Jego głos widzowie znają m.in. z filmów „Potwory i spółka” (jako Mike Wazowski), „Harry Potter i Kamień filozoficzny”, „Madagaskar”, „Alvin i wiewiórki”.
Festiwal odbędzie się w dniach 3–9 kwietnia 2022 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
mat. pras.