Piosenki na 100-lecie. Alibabki "Wash-Wash-Ska"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:01
- W 1965 roku mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że otwiera się w historii polskiej muzyki nowy rozdział - mówi Mirosław "Maken" Dzięciołowski.- Fakt, że Alibabki były pionierkami jamajskiego ska w Polsce został odkryty kilkadziesiąt lat później - dodaje. 
Audio
  • Mirosław "Maken" Dzięciołowski opowiada o utworze zespołu Alibabki "Wash-Wash-Ska" (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rok
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rokFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

- W latach 60. byliśmy izolowani od świata zewnętrznego. Bardzo mało muzyki zagranicznej docierało do naszego kraju - mówi Czwórkowy dziennikarz. - Wielką zagadką, do dziś nierozwiązaną, jest to, jak do polski dotarła jamajska muzyka. Pierwszym wykonawcą, który zaprezentował w Polsce jamajskie wibracje była grupa Alibabki. Ta grupa, legenda polskiej muzyki lat 60. i 70, żeński sekstet, w 1965 nagrał swojego pierwszego singla w rytmach Jamajka ska - opowiada. 

Jaki był początek mieszania się kultury polskiej z jamajskimi rytmami? Czy autorzy tego singla, 4 piosenek, kiedykolwiek byli na Jamajce? Jakie były te jamajskie rytmy w piosence "Wash-Wash-Ska"? O tym w nagraniu rozmowy z Mirosławem "Makenem" Dzięciołowskim. 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

pj/kd

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
- Na pierwszy rzut ucha można odnieść wrażenie, że ta piosenka utrzymana jest w duchu komunizmu. Nic bardziej mylnego - zaznacza dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. "Kiedy będziesz zakochany" Bronisław Chorowicz

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:04
- Bronisław Horowicz, wspaniały, świetny, mądry człowiek. Tacy ludzie tworzyli piosenki naszego stulecia - opowiadał o autorze piosenki "Kiedy będziesz zakochany" dziennikarz Radiowej Jedynki Zbigniew Krajewski.
rozwiń zwiń