Co roku na wystawie można spotkać wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu i oczywiście z Polski.
- Tu są naukowcy z przeszło 100 jednostek badawczych w Polsce. Prezentują swoje najnowsze osiągnięcia - mówi profesor Michał Szota, organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. - To, co tu prezentujemy może zainteresować wszystkich, bez względu na wiek - dodaje.
Na wystawie nie brakuje przedstawicieli wielu uczelni, które od lat współpracują ze sobą. - Politechnika Częstochowska bardzo mocno wspiera innowacje - opowiada profesor Tomasz Popławski, prorektor tej placówki. - To nasi studenci zdobyli pierwsze miejsce na świecie w konkursie łazików marsjańskich, w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych - dodaje.
Patryk Kuniszewicz spotkał się z najmłodszymi innowatorami - nastolatkami. Wiktor Albinowski i Kamil Olczak, pod opieką Ewy Błędowskiej-Kępińskiej, wzięli udział w konkursie "Młody innowator". Na IWIS prezentują automatyczną blokadę auta i mobilny pomocnik osób niewidomych.
Podczas 3 dni trwania ekspozycji można zapoznać się z wynalazkami różnych dziedzin, być może niektóre z nich za chwilę trafią do naszego codziennego życia. A o produkcji chłodu z ciepła i nowych bateriach do telefonu w rozmowie z Czwórką opowiadała Karolina Grabowska, broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie; Zbigniew Szczepański z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Maciej Gniadek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zdradzali szczegóły współpracy ich jednostek naukowych. Na czym to wszystko polega? Jakie znaczenie dla wynalazców ma Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków? O tym w nagraniu audycji.
Wystawa odbywa się pod patronatem Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: profesor Michał Szota (organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów), profesor Tomasz Popławski (prorektor Politechniki Częstochowskiej), Wiktor Albinowski i Kamil Olczak (uczniowie z Tarczyna), Ewa Błędowska-Kępińska (nauczycielka z Tarczyna), Karolina Grabowska (broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie), Zbigniew Szczepański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Maciej Gniadek (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy)
Data emisji: 15.10.2018
Godzina emisji: 12.08
pj/kd