Wojtek Ciuraj swoją śląską tożsamość poczuł, kiedy wyjechał na studia do Krakowa. Po powrocie ze śląskimi artystami nagrał płytę "Tryptyk śląski", opowiadającą historię swojego regionu w odradzającej się II Rzeczypospolitej. Na box złożyły się trzy płyty winylowe poświęcone kolejnym powstaniom śląskim.
Zrozumieć opowieść
- Pomysł narodził się kilka lat przed setnymi rocznicami powstań śląskich. Wiedziałem, że się zbliżają i poczyniłem pewne przygotowania - opowiada muzyk. - Chciałem być gotowy jako artysta i jako historyk, żeby zmierzyć się z tematem i pokazać powstania szerszemu gronu odbiorców.
Artysta zaznacza, że chciał nagrać płytę, która będzie słuchalna. - Jednym z głównych zadań historyków jest selekcja informacji i dawanie, słuchaczowi w tym przypadku, wszystkiego, co pozwoli mu zrozumieć całą opowieść - opowiada. - A nie zasypywać go datami, starciami i szczegółami, które, choć ważne, nie są kluczowe do opowiedzenia tej historii.
Album na każdą rocznicę
Praca nad albumami była również wyzwaniem muzycznym. Trzy różne koncept albumy, opowiadające o każdym powstaniu, ukazywały się w setne rocznice każdego z nich. Pojawiły się kolejno "Iskry w popiele", "Dwa żywioły" i "Kwiaty na hałdzie". - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - tłumaczy gość Czwórki. - Udało mi się tam też przemycić trochę osobistych wątków, także moich relacji z moim regionem. Najważniejsze są opowieści o tych ludziach, którzy ponad sto lat temu wykazali się wielką odwagą i wystąpili krok przed szereg i dokonali czegoś pięknego.
Źr. YouTube/Emet Records/ Wojciech Ciuraj - Dwa Żywioły feat. Abradab (Radio Edit)
Różnorodność i śląscy artyści
W projekt włączyli się najwięksi śląscy muzycy i artyści, od Józefa Skrzeka, przez Apostolisa Antymosa, Mariana Dziędziela, Abradaba, po Piotra Szmidta. - Myślę, że dlatego tak dobrze to wyszło, że większość artystów biorących udział w tym projekcie ma podobne korzenie i inspiracje - mówi Wojtek Ciuraj. - Potrafiliśmy znaleźć wspólny mianownik w obrębie śląskiego brzmienia.
Płyty wychodziły rok po roku. Ostatnia z nich ukazała się maju 2021 roku. - Każdą z tych płyt napisałem, nagrałem i zrealizowałem w tamtym momencie na 120 procent - opowiada artysta. - Jestem zadowolony z materiału i w dalszym ciągu gramy go na żywo. Materiału jest dużo i jest różnorodny, dlatego można go rotować składami i setlistą. Można je kompilować na różne sposoby i zawsze dzieje się coś ciekawego. Myślę, że długo się nie zdezaktualizuje.
11:53 CZWORKA/Pasjonauci - tryptyk śląski) 12.11. 2022.mp3 Wojtek Ciuraj opowiada o "Tryptyku śląskim" (Pasjonauci/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Adam Smolarek
Gość: Wojtek Ciuraj (muzyk, autor "Tryptyku śląskiego")
Data emisji: 12.11.2022
Godzina emisji: 11.15
aw/kul/kor