Matcha to w tłumaczeniu po prostu "herbata w proszku". Ma bardzo charakterystyczny, intensywnie zielony kolor. - Zieloność tej zieleni to cecha charakterystyczna i rozpoznawcza tej herbaty, a jednocześnie to, co może nam posłużyć do oceny jej jakości. Nasz rynek zalany jest chińską wersją tego napoju, tymczasem ten kolor wynika ze sposobu obrabiania liści - mówił w Czwórce Rafał Przybylok. Krzewy herbaciane, z których będą zebrane liście, są ocieniane specjalnym dachem na trzy tygodnie przed zbiorem. - Herbata wytwarza więcej chlorofilu. Chińskie wersje bywają niezacieniane, więc tracimy charakterystyczny kolor, są bardziej zółtawe - mówił ekspert.
Oprócz naparów zielony proszek wykorzystuje się też jako dodatek do ciast, lodów, makaronu. Jak podkreślał gość Czwórki, matcha wpływa pozytywnie m.in. na przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie tkanki tłuszczowej, poprawia koncentrację czy przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się komórek, a dodatkowo pobudza, zwiększa energię i wytrzymałość. - Zawarta w matchy kofeina pobudza, ale obecność L-teaniny, aminokwasu o właściwościach relaksujących, łagodzi i wydłuża jej działanie, dlatego niektórzy miłośnicy tego typu naparu traktują matchę po prostu jako zamiennik kawy. To coś, co można polecić każdemu, kto pracuje intensywnie - podkreślał Rafał Przybylok. - Codzienna porcja matchy jest dobrym rozwiązaniem.
Sprawdź także:
Odznacza się ona niezwykle charakterystycznym, intensywnym smakiem. - W matchy mogą się pojawić nuty smakowe, do których nie przywykliśmy, m.in. nuty morskie, jak algi, ryby czy umami, kojarzone w Polsce bardziej z potrawami niż napojami - wyliczał Rafał Przybylok.
17:58 czwórka nnż matcha 2022_08_06-17-14-25.mp3 Dlaczego matchę warto pić codziennie i jak właściwie ją przygotować? (Nie na-żarty/Czwórka)
Matcha od stuleci ściśle związana z japońską tradycją i kulturą jest uznawana za jeden z najcenniejszych rodzajów herbaty pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni. Przygotowanie naparu gotowego do picia jest dość złożone, wymaga także specjalnych akcesoriów. - Do ceremonii herbacianej potrzebujemy tego sporo, jednak wersja minimum to po prostu japońska miotełka i duża czarka, w której przygotujemy matchę - mówił ekspert. - Najważniejsze jest to, by właściwie rozprowadzić proszek w wodzie. Roztrzepujemy ją w naszej czarce. Jest ona spora, ale zalewamy ją niewielką ilością wody - wymieniał gość Czwórki. Jak tłumaczył, jako zamienników dla profesjonalnych japońskich sprzętów można używać shakerów, blenderów, spieniaczy do mleka czy wręcz po prostu... widelca.
Zobacz także:
Na świecie istnieje bardzo wiele najróżniejszych rodzajów herbat, które w zależności od gatunku mają określone działanie. Możemy wyróżnić herbaty czarne, zielone, białe, czerwone, niebieskie i żółte. W Polsce w miesiącach zimowych chętnie sięgamy po odmiany czarne, doprawione kardamonem, goździkami, na sposób indyjski. Latem zaś króluje herbata zielona - bardzo orzeźwiająca. - Matcha nie jest oczywiście jedyną na świecie zieloną herbatą, dostępną w sproszkowanej formie, ale z pewnością najbardziej popularną - podkreślał gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Rafał Przybylok (portal Czajnikowy.pl)
Data emisji: 05.08.2022
Godzina emisji: 17.15
kd