Raport „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza" przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy diagnozuje czynniki, które wpływają na ich zainteresowanie naukami ścisłymi, przebieg kariery, aspiracje, wpływ macierzyństwa, wizje przyszłości. Przygląda się solidarności kobiet, autostereotypom i atmosferze pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn.
- Na świecie od ponad dekady trwa cicha rewolucja: zmienia się rola kobiet w nowych technologiach. Ich wpływ, dotychczas niewielki, zaczyna się zwiększać. Kobiety coraz chętniej studiują na kierunkach inżynierskich oraz związanych z informatyką i telekomunikacją. Na politechnikach studiuje ich o 10% więcej, a dynamika przyrostu liczby studentek kierunków informatycznych jest dwukrotnie szybsza niż studentów. Kobiety pną się też coraz skuteczniej po szczeblach menadżerskiej kariery - mówi dr Bianka Siwińska, Kierowniczka naukowa raportu, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy - Jednak przed branżą technologiczną jeszcze wiele wyzwań, jeżeli chce się ona prawdziwie otworzyć na potrzeby i większy udział kobiet. Dużym problemem jest wciąż mocno trzymający się seksizm: połowa kobiet doświadcza zjawiska „szklanego sufitu” w karierze, duża część uważa, że istnieje nierówność płac, a 2/3 słyszy na co dzień seksistowskie komentarze od kolegów.
Jak czytamy w raporcie, kobiet w sektorze IT przybywa. Kobiety coraz częściej także decydują się na założenie swojego startup'u. Z drugiej strony muszą mierzyć się z wieloma stereotypami oraz seksistowskimi komentarzami i walczyć o kierownicze stanowiska. Cały raport znajdziemy na stronie www.womenintech.perspektywy.org.