AI w sądzie. Wyroki - nie, ale usprawnienie administracji - tak

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 18:58
AI wykorzystujemy w domu, w biurach, bywa dla nas rozrywką i merytorycznym wsparciem, ale czy wpuścimy ją do sądów, na sale rozpraw? Adwokat Tymoteusz Paprocki ma nadzieję, że nie, choć widzi wiele zastosowań sztucznej inteligencji, które administracyjną pracę sądów mogłyby usprawnić. 
Czy AI znajdzie swoje miejsce w świecie prawa?
Czy AI znajdzie swoje miejsce w świecie prawa?Foto: Shutterstock/Sansoen Saengsakaorat

Oficjalnie na salach sadowych nie są wykorzystywane algorytmy sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja to nowe rozwiązania i świat prawniczy też je dostrzega. Ministerstwo, rząd, prawnicy zastanawiają się w jakim zakresie to może być pomocne - potwierdza Tymoteusz Paprocki, adwokat z kancelarii Paprocki Wojciechowski Adwokaci. - Aktualne przepisy jednak nie przewidują możliwości użycia AI czy innych rozwiązań technicznych, które miałyby zastąpić prawników. Inna kwestią jest to, z czego prawnicy na co dzień korzystają. 


Posłuchaj
39:11 PR4_02.01.2024_16.12_Świat_4.0 16.12.11 16.51.24.mp3 Czy AI rozgości się w sądach i kancelariach prawniczych? (Świat 4.0/Czwórka)

 

AI pomaga w szybkim znajdowaniu informacji. - Ja jestem zwolennikiem tego, by wprowadzać różne narzędzia ułatwiające prace, ale z zastrzeżeniem, że AI nigdy nie zastąpi prawnika - mówi gość Czwórki. - Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to jest coś, co trzeba nauczyć. I tylko na podstawie dostarczonych jej danych, algorytmów, ona będzie tworzyła kanony odpowiedzi. Niezbędna jest tu jednak kwestia rozumienia przepisów, wyłapania błędów, które AI może popełnić - a sprawdziliśmy, że może. 

Tymoteusz Paprocki uważa, że AI jest przyszłością pracy prawnika i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, ale nie podchodzi do niej bezkrytycznie. - Trzeba mieć wiedzę, jak z niej korzystać - mówi. - AI też nie wyłapuje odcieni szarości, może przyporządkować sprawy pod odpowiednie kodeksy, przepisy, dane, ale na końcu i tak musi to ocenić człowiek. 

Zobacz też:

AI w sądzie - gdzie może być zastosowana?

Osoby, które mają do czynienia z sądami doskonale wiedzą, że sprawy sądowe trwają bardzo długo. Sztuczna inteligencja mogłaby pomóc w usprawnieniu pewnych procedur. - Są elementy, które można usprawnić - ocenia mecenas. - To może być np. analiza kompletności akt, analiza przepisów, zmian. Ale pewne kwestie muszą odbywać się tak, jak się odbywają np. zeznania świadków, biegłych etc. 

Zobacz też:

Tymoteusz Paprocki zdradza, że trwają dyskusje w środowiskach prawniczych na temat np. uproszczenia kwestii postępowań o zapłatę o mniejszych wartościach - 20, 50 do 100 tysięcy zł. - Tu AI mogłaby generować nakaz zapłaty. Problem jest jednak taki, że wyroki w imieniu Rzeczpospolitej wydaje sąd, a sąd oznacza osobę - mówi. - Taki system musi też bezwzględnie chronić dane osobowe. 

Zastosowanie sztucznej inteligencji w prawniczym świecie rodzi liczne wyzwania etyczne. Należy też zwrócić uwagę, że będą one różne w zależności od kraju w jakim zmiany będą wprowadzane. 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Tymoteusz Paprocki (adwokat, Kancelaria Paprocki Wojciechowski Adwokaci)

Data emisji: 02.01.2025

Godzina emisji: 16.12

pj

Czytaj także

AI Act wchodzi w życie. Jak etycznie korzystać ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 22:01
AI Act, czyli unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, wchodzi w życie. To pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dot. systemów i modeli sztucznej inteligencji. O tym przełomie, a także o etyce w kontekście sztucznej inteligencji opowiedział Maciej Chojnowski z Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Gregorczyk-Abram: jak w gąszczu prawniczych zawiłości odnaleźć człowieka i mu pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 10:35
Gościnią Agnieszki Szydłowskiej była Sylwia Gregorczyk-Abram: adwokatka i działaczka społeczna, obrończyni praw człowieka, laureatka tytułu Warszawianka Roku 2024.
rozwiń zwiń