Doświadczać, nie zwiedzać - jak zmienia się świat turystyki?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 19:42
Turystyka to dynamicznie zmieniają się branża. Wiele czynników wpływa na styl podróżowania turystów na świecie. W "Świecie 4.0" przeanalizowaliśmy, jak technologia oraz rosnąca świadomość ekologiczna wpływają na wybory podróżujących w Europie i poza nią. Jakie zmiany czekają turystykę w 2025 roku?
Sposób podróżowania i kierunki turystyczne zmieniają się z roku na rok
Sposób podróżowania i kierunki turystyczne zmieniają się z roku na rokFoto: Shutterstock

Nawyki turystów

Turystyka jest bardzo podatna na zmiany. Według Łukasza Nowaka, podróżnika, wiele aspektów podróżowania ewoluuje z roku na rok. To bardzo dynamiczna branża, która reaguje na geopolitykę i wszystkie ewentualne zagrożenia katastrofami ekologicznymi.


Posłuchaj
31:41 PR4_03_01_2025_16_11_Świat_4.0.mp3 Łukasz Nowak o zmianach w branży turystycznej (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Jeżeli chodzi o wybory turystów, ludzie rzeczywiście zwracają uwagę na to, gdzie śpią i jak podróżują; na przykład żeby nie jeździć do wielkich sieci hotelowych. To mówimy także my, aby zostawić, jak największą ilość pieniędzy u ludzi, którzy są lokalni - mówi rozmówca Piotra Firana. Gość Czwórki zachęca, aby środki wydane na wyjazdach trafiały właśnie do lokalnej społeczności, a nie gigantycznych korporacji, które mają swoje placówki na całym świecie.

Zmieniające się trendy

- Pamiętam czasy, kiedy wchodziły pierwsze loty za "złotówkę" w Europie. Był wtedy szał na podróżowanie po stolicach, city breaki, wszystko zaczęło się otwierać. Później kolejnym strzałem były dalekie loty w dobrych cenach. Potem wszystko zmieniło się ze względu wiele zawirowań z pandemią na czele - mówi Łukasz Nowak.



Jak mówi gość Czwórki, w 2024 roku bardzo popularnym kierunkiem była Japonia. Turyści coraz częściej wybierają się także do Omanu, który położony jest na Bliskim Wschodzie. To kraj z ogromnymi pustyniami, potencjałem na wyprawy off-roadowe i wyjątkowym wybrzeżem.

Zobacz także:


Protesty mieszkańców

W coraz większej ilości turystycznych ośrodków w Europie odbywają się protesty lokalnej społeczności. Popularność ich miast czy regionów, które są wręcz atakowane przez masy turystów, stanowi dla nich poważne zagrożenie, ze względu na bardzo wysokie koszty życia.



- To wynik tego, że turystów na świecie jest coraz więcej. Jest bardzo duże rozwarstwienie społeczne; bogatsi mają więcej środków i podróżują. Mieszkańcy protestują, bo nie stać ich na życie w swoich miastach. - mówi Łukasz Nowak. - Na Teneryfę przyjeżdża 20 milionów turystów rocznie, a to naprawdę mała wyspa - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Łukasz Nowak (podróżnik, twórca klubu podróżników "Soliści")

Data emisji: 3.01.2025

Godzina emisji: 16.11

kajz/DS

Czytaj także

Grzegorz Kapla: podróżowanie jest o tym, żeby rozumieć świat wokół siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 14:00
Według Grzegorza Kapli, znanego podróżnika i pisarza, miasta mają serca tak samo jak ludzie. Mają swego ducha - genius loci. Do podróżniczych poszukiwań zachęca publikacją "Państwa - miasta. Raport z rajów nieutraconych". Ma nadzieję, że książka będzie impulsem dla innych, żeby się nie bać i "polecieć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko krzyżacki zamek. Malbork - wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:12
Malbork ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko średniowieczny zamek krzyżacki. Jak przekonują władze miasta, jeden dzień to stanowczo za mało, bo skorzystać z atrakcji kulturalnych oraz sportowych i zobaczyć coś więcej niż twierdzę. 
rozwiń zwiń