Nazwa Düsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów - "Düssel", czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu, oraz "Dorf", oznaczającego wieś. Ta "wieś" jest jednak nieco myląca, bo miasto liczy sobie niemal 600 tys. mieszkańców. Jest 10. miastem w zestawieniu Mercer's Quality of Living, mówiącym o komforcie życia mieszkańców, mimo że leży w okolicy Zagłębia Ruhry. Jędrzej Rosiewicz o tym niezwykłym mieście, nazywanym perłą wśród kominów, rozmawiał z Radosławem Gołębiem, autorem bloga Enjoy the Travel.
27:50 czwórka city break europa 26.10.2024 radek 16.05.mp3 City break w Düsseldorfie poleca Radosław Gołąb (City break Europa/Czwórka)
Düsseldorf - jak tam dotrzeć?
Dobrym wyborem jest samolot. Lot z Warszawy do Düsseldorfu trwa dwie godziny. Niestety na tej trasie nie ma tanich lotów. - Dobrym rozwiązaniem jest lot do pobliskiej Kolonii i pociąg do Düsseldorfu - ta podróż kolejowa trwa zaledwie 40 minut - mówi Radosław Gołąb. - Taka podróż pociągiem może kosztować 10-15 euro.
Komunikacja publiczna w Niemczech działa jak w zegarku. Jeśli jednak trafimy np. na modernizację sieci kolejowej, to możemy być pewni, że o wszelkich opóźnieniach, zmianach będziemy dokładnie informowani.
Czytaj też:
Jak poruszać się po Düsseldorfie?
W Düsseldorfie jeździ metro, tramwaje i autobusy, świetnie działa też kolej podmiejska. Bilet można kupić w ulicznych automatach. Radosław Gołąb zdradza, jak odkrył, że po tym mieście może poruszać się za darmo. - W moim hotelu zapytałam, gdzie mogę kupić bilet na komunikację miejską. Dowiedziałem się, że jako gość tego hotelu nie muszę go kupować, bo na czas zameldowania w tym hotelu dostaję darmową kartę do przejazdów. Warto o to pytać, rezerwując nocleg - podpowiada.
Wybór noclegu
Najciekawsze atrakcje Düsseldorfu znajdują się blisko dworca. Zdaniem Czwórkowego gościa jego okolice będą dobrym wyborem na bazę wypadową. - Wybór miejsc jest duży. Są prywatne hotele, sieciowe, duże i małe. Możemy wybrać taki, który odpowiada nam standardem - mówi. - Tu musimy się liczyć z ceną około 100 euro za dobę.
Düsseldorf - miasto czy wieś?
Krajobraz miasta nie przypomina wsi, choć można się tam poczuć jak w małym miasteczku. - Zabudowa Düsseldorfu nie jest wysoka. Trudno tam znaleźć typowo biznesowe centrum. Wszystko podporządkowane jest ruchowi pieszemu i komunikacji miejskiej - mówi Radek Gołąb.
Düsseldorf ma miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Czwórkowy gość, który miłośnikiem motoryzacji nie jest, poleca Classic Remise Düsseldorf, miejsce, gdzie parkowane, naprawiane i sprzedawane są klasyczne auta sportowe, auta klasy premium. - To robi ogromne wrażenie. Budynek, w którym się znajduje, to stara parowozownia. Część samochodów prezentowana jest tam w szklanych boksach, jeden nad drugim - to przypomina resoraki w sklepie z zabawkami.
Czytaj także:
Wrażenie robi również Königsallee bulwar, aleja obsadzona drzewami, pośrodku niej płynie fosa. - To kwintesencja dostojności tego miasta. Wygląda to fantastycznie - podkreśla.
Kuchnia Düsseldorfu
Niemiecka kuchnia nie należy do ulubionych Radka Gołębia. Przyznał, że skusił się na wurst w bułce, kebaba i currywurst. To ostatnie danie bardzo pozytywnie go zaskoczyło. - Wybrałem budkę przy dworcu. Nie wyglądała zachęcająco, ale zaobserwowałem, że mnóstwo lokalsów się tam stołuje: biznesmeni, studenci, uczniowie, emeryci. To mnie przekonało - zdradza.
Japonia w Düsseldorfie
Nieco inaczej postrzega Düsseldorf Joachim Ciecierski, dziennikarz i kierownik Redakcji Niemieckiej Polskiego Radia. - Polecam ominąć nieciekawe okolice dworca, a swoje kroki skierować do dzielnicy tuż za rogiem - Little Tokyo. To prawdziwa japońska enklawa. Tu żyje duża japońska społeczność (trzecia w Europie, po Londynie i Paryżu) - podpowiada. - To Japończycy, którzy przyjechali tu w latach 50. XX wieku, byli przedstawicielami japońskich firm, które tu zakładały swoje filie. Przyjechali z całymi rodzinami. I tak zaczęły powstawać japońskie żłobki, przedszkola, szkoły - cała dzielnica. Dziś są tu japońskie księgarnie, piekarnie, kawiarnie, herbacianie. Tu zjemy najlepszy ramen.
32:42 czwórka city break europa 26.10.2024 joachim 17.11.mp3 O Japonii w Düsseldorfie i innych atrakcjach miasta opowiada Joachim Ciecierski (City break Europa/Czwórka)
Japońska dzielnica w Düsseldorfie to zupełnie inny świat. Są tu pagody, parki i ogrody japońskie, można spotkać fanów anime i mangi. Zdaniem Czwórkowego gościa odwiedzenie Little Tokyo to świetna alternatywa dla drogiej i długiej podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Inne atrakcje Düsseldorfu
Joachim Ciecierski zdradza też, że Königsallee to miejsce, które przyciąga car spotterów, osoby, które lubią robić zdjęcia drogim samochodom - takich tu nie brakuje. Tu czuć bogactwo tego miasta, w którym mieszka wielu milionerów.
W Düsseldorfie odnajdą się też miłośnicy sztuki współczesnej, awangardowej. Tu mieszczą się jedne z ważniejszych muzeów prezentujących dzieła tego nurtu. Za bilet do muzeum zapłacimy około 15 euro.
Od 35 lat miastem partnerskim Düsseldorfu jest Warszawa.
Tytuł audycji: City break Europa
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Goście: Radosław Gołąb (autor bloga Enjoy the Travel), Joachim Ciecierski (dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 26.10.2024
Godzina emisji: 16.05
pj