Przegląd literackich premier 2025 roku z Kingą Sabak

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 15:29
Zeszły rok był bogaty w wyjątkowe biografie, a jakie książki przyniesie nam 2025 rok? Jak się okazuje, jest na co czekać. O literackich premierach w nadchodzących miesiącach Alicja Michalska rozmawiała z Kingą Sabak.
Jakie książki przeczytać w 2025 roku?
Jakie książki przeczytać w 2025 roku?Foto: Polskie Radio

2024 - rok debuitów

- Mieliśmy ogromna liczbę tych debiutów; Iza Tadra, Marta Hermanowicz z powieścią "Koniec", która jest teraz w każdym rankingu, nominowana również do Paszportów "Polityki". Jul Łyskawa, który swoją powieścią "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" zrobił rewolucję - mówi Kinga Sabak, autorka książki "Trochę z zimna, trochę z radości", a także redaktorka magazynu "Mint".


Posłuchaj
34:16 PR4_04_01_2025_15_13_Ferment_kulturalny.mp3 Kinga Sabak o książkach nadchodzących w 2025 roku (Ferment kulturalny/Czwórka)

 

Gościni Czwórki uważa również, że ubiegły rok był bardzo obfity w biografie, w szczególności te o kobietach. Kinga Sabak przywołała książkę Justyny Sobolewskiej o Jadwidze Stańczakowej i pierwszy tom biografii Agnieszki Osieckiej autorstwa Karoliny Felberg. Rozmówczyni Alicji Michalskiej wspomniała także o biografii Róży Luksemburg napisanej przez Weronikę Kostyrko.


Czytaj także:



Nadchodzące książkowe premiery

Kinga Sabak z niecierpliwością oczekuje "Splotów" Anny Ciarkowskiej. - Słyszałam, że jest na co czekać. Redaktorką inicjującą jest Ela Kalinowska, również moja redaktorka. Bardzo jej ufam jeśli chodzi o lektury - mówi gościni Czwórki.

Alicja Michalska wspomniała także o nadchodzącej książce o Taco Hemingwayu Kamili Rymajdo. Autorka weźmie na warsztat album "Jarmark" polskiego artysty.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinga Sabak (@kingasabak)


W 2025 roku na półkach pojawi się pozycja krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego zatytułowana "Cannes. Religia kina". - To krytyk z prawdziwego zdarzenia - zaznacza redaktorka magazynu "Mint". W książce mają znaleźć się relacje z Festiwali Filmowych w Cannes od 1994 do 2019 roku, w których uczestniczył sam Sobolewski. - Myślę, że miłośnicy kina mają na co czekać - dodaje.


Poezja Tkaczyszyna-Dyckiego

Jeśli chodzi o poezję, gościni Czwórki przywołała tomik Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, którego nie może się doczekać. - Pod koniec stycznia ma wyjść nowy zbiór poezji mojego ukochanego poety Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Zbiór ma nosić tytuł "Przeszłość zagarnia swoje piękne dzieci" - przedstawia Kinga Sabak.

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadziła: Alicja Michalska

Gościni: Kinga Sabak (autorka książki "Trochę z zimna, trochę z radości", redaktorka magazynu "Mint")

Data emisji: 04.01.2025

Godzina: 15.13

kajz

Czytaj także

Książka na podstawie gry. Czy to może się udać?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 17:02
- Nie chcieliśmy, aby powstała zwykła książka o grze - mówi Jakub Stokalski, projektant gry Frostpunk. Nie można zaprzeczyć, że wpływ gier na współczesną kulturę jest z roku na rok coraz bardziej widoczny. Jednym z przejawów ich rosnącego potencjału jest książka "Frostpunk. Antologia", osadzona w świecie przedstawionym we wspomnianej grze wideo. O relacji gier i literatury Alicja Michalska rozmawiała ze swoimi gośćmi w audycji "Ferment kulturalny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wydrąż mi rodzinę w serze" - literacki debiut Aleksandry Kasprzak

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 14:36
Na co dzień pracuje jako komiczka i zajmuje się memami, a w swoim literackim debiucie łączy wpływ internetu na kształtowanie młodych ludzi z pochodzeniem z małego miasteczka, wplatając w to wszystko wątek rodzinny. "Wydrąż mi rodzinę w serze" Aleksandry Kasprzak to idealna pozycja na poświąteczny okres.
rozwiń zwiń