Czy kult młodości jest passe?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 06:00
Dążenie do młodości to trend, który od dekad dominuje w naszym kręgu kulturowym. Młodość jednak nie trwa wiecznie, a życie składa się z innych, równie wyjątkowych okresów. Czy kult młodości to przeżytek? Czy już czas przełamać ageizm?
Czym jest kult młodości?
Czym jest kult młodości?Foto: Shutterstock

"Kult młodości jest passé. Nowy kierunek to apoteoza dojrzałości. Ten trend ma już swoich bohaterów, wyznawców i hasła. Kult młodości był reakcją na lęk przed śmiercią" - te słowa znajdziemy na portalu "AgeFree - wolni od metryki".


Posłuchaj
84:30 PR4_06.01.2025_20.13_Bez_tabu 20.13.16 21.49.45.mp3 Czy przyszedł czas na kult dojrzałości? (Bez tabu/Czwórka)

 

Wydawać by się mogło, że kult piękna i młodości to przeżytek. Ale jak się ma do tego chociażby wszechobecny retusz zdjęć, filtry na Instagramie i ogólne dążenie do perfekcji, a przynajmniej redukcji oznak wieku.

Jakub Jamrozek zapytał swoje gościnie: Agnieszkę Drezińską z ekipy Dancingu międzypokoleniowego, Katarzynę Krzywicką-Zdunek, sociolożkę i Olę Laudańska - założycielkę portalu "AgeFree - wolni od metryki", redaktorkę naczelną magazynu "Pokolenia": kiedy zaczyna się dojrzałość? kiedy zaczyna się starość?

Czwórkowe ekspertki były zgodne - wszystko jest w naszej głowie i choć metryka wskazuje na starszy wiek, to wcale nie oznacza dojrzałości. Zdradzają, że z wiekiem przychodzi pewna refleksja i doświadczenie, które uczą nas nieco innego podejścia do życia. 

Media społecznościowe, popkultura, branża kosmetyczna czy przemysł medycyny estetycznej bombarduje nas obrazami młodości jako ideału, która - co oczywiste - nigdy nie trwa wiecznie. Jak przełamać pruderyjność i ageizm? 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościnie: Agnieszka Drezińska (z ekipy Dancingu międzypokoleniowego), Katarzyna Krzywicka-Zdunek (sociolożka, sociolożki.pl), Ola Laudańska (założycielka portalu "AgeFree - wolni od metryki", redaktor naczelna magazynu "Pokolenia")

Data emisji: 6.01.2025

Godzina emisji: 20.14

kajz/pj

Czytaj także

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 18:39
- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
rozwiń zwiń