Idiom staropolski - intelektualne życie I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 17:10
Naukowcy z Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych chcą szerzyć z wiedzę o osiągnięciach Polski. O programie i założeniach w "Strefie literatury" opowiedział profesor Dariusz Chemperek.
Audio
  • Idiom staropolski - intelektualne życie I Rzeczypospolitej (Strefa literatury/ Dwójka)
Idiom staropolski  - intelektualne życie I Rzeczypospolitej. Zdjęcie ilustracyjne.
Idiom staropolski - intelektualne życie I Rzeczypospolitej. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Polona

Organizacja szkół letnich, konkursy dla autorów najciekawszych prac dyplomowych i budowa nowej strony internetowej - to główne projekty utworzonego przy Uniwerystecie Opolskim Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych. O szczegółach w Dwójce opowiedział profesor Dariusz Chemperek.

Posłuchaj
53:29 2025_01_05 11_01_40_PR2_Strefa_literatury.mp3 Idiom staropolski - intelektualne życie I Rzeczypospolitej (Strefa literatury/ Dwójka)

 

"Wczesna nowożytność"

- Epoki wczesnonowożytne to dwie epoki, które chronologicznie miały miejsce po średniowieczu. Są to więc renesans i barok. W pewnym uroszczeniu ona tutaj powiedzieć o 250 latach trwania kultury polskiej - umownie są to lata 1601 do 1750 - mówił profesor Dariusz Chemperek.

Chcemy zwrócić uwagę na niedoceniany wektor północny I Rzeczpospolitej, czyli wspólną koronę Wazów nad krajami nordyckimi i I RP oraz wynikające z niej konsekwencje kulturowe, historyczne czy literackie - dodał. 

Czytaj także:

Wiedza o osiągnięciach Polski 

Naukowcy z Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych chcą dotrzeć z wiedzą o osiągnięciach Polski do możliwie szerokiej grupy odbiorców poprzez organizację w przyszłości różnego rodzaju konkursów dla młodzieży - nie tylko akademickiej. - Warto zachęcić młodzież, by zainteresowała się nie tylko bieżącymi wydarzeniami, czy historią najnowszą Polski, ale także czasami świetności naszego kraju, którymi bez kompleksów możemy chwalić się przed innymi narodami - podkreśla naukowiec. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie:  Jan Kanty Zienko

Gość: profesor Dariusz Chemperek (filolog, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych)

Data emisji: 5.01.2025

Godz. emisji: 11.00

IAR/zch

Czytaj także

Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 14:45
Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Arctowski, wizjoner, odkrywca i naukowiec

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 12:53
Bohaterem audycji "Strefa literatury - to fakt" był Henryk Arctowski - wybitny polski podróżnik, geofizyk i geograf, a także pierwszy polski polarnik, 26-letni kierownik naukowy wyprawy na statku "Belgika", która była pierwszą całoroczną wyprawą do Antarktyki (1897-1899).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd prowadzi nas literatura?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2025 15:00
Profesor Przemysław Czapliński - krytyk literacki i literaturoznawca z UAM w Poznaniu - to jeden z najwnikliwszych czytelników współczesnej polskiej prozy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor kilkunastu ważnych książek, wśród nich - "Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996", "Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90", czy "Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje".
rozwiń zwiń